2003

رئیس دادگستری نوشهر با بیان اینکه دستگاه قضائی علی‌رغم همه کاستی‌ها در راستای حفظ حقوق بیت‌المال تلاش می‌کند، از برخورد جدی با متجاوزین به انفال و منابع طبیعی خبر داد.

به گزارش نوشهرآنلاین، حجت‌الاسلام ابراهیم عرب خردمردی در نشست با خبرنگاران به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهارکرد: امکانات دستگاه قضائی در حد شهرستان است اما خدماتی که ارائه می‌دهد در حد کشوری است فلذا این امر تلاش مضاعف دستگاه قضائی را در جهت خدمت‌رسانی به مردم می‌طلبد.

 
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در شهرستان نوشهر برخی افراد قانون‌شکن، مبادرت به تجاوز به اراضی ملی، جنگلی، ساحلی و اخیراً هم که پدیده دریاخواری به آن اضافه شده است می‌کنند، وظیفه خطیری به عهده دستگاه قضائی است.
 
 

برخورد جدی با متجاوزین به اراضی ملی و انفال/ مختومه‌شدن بیش از 1700 پرونده در  سال 94‏

 

 
رئیس دادگستری نوشهر به دغدغه‌ها و تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه حفظ سرمایه ملی اشاره کرد و افزود: باید در جهت حفظ میراث گذشتگان و انتقال آن به نسل‌های آینده کوشا باشیم و دستگاه قضائی نیز به عنوان رئیس شورای حفظ بیت‌المال در رأس این هرم در شهرستان که وظیفه هماهنگی سایر ارگانهای ذی‌ربط را برعهده دارد، مسئولیت بیشتری دارد.
 
وی با اشاره به اینکه تمامی نهادها در شهرستان با توان مضاعف علی‌رغم همه کاستی‌ها و مشکلات در راستای حفظ حقوق بیت‌المال تلاش می‌کنند، ادامه داد: دادستان شهرستان نیز بدون هرگونه اغماض و بدون توجه به شخصیت هر فرد که بخواهد بر خلاف مقررات عمومی به انفال و منابع طبیعی آسیب بزند برخورد بسیار جدی خواهد داشت.
 
عرب خردمری از اعتیاد و اختلافات خانوادگی  به عنوان ناهنجاری‌های اجتماعی در نوشهر نام برد که گریبان بسیاری از خانواده‌ها را گرفته و افزود: در بحث اختلافات خانوادگی پرونده‌های متعددی در دادگستری نوشهر مطرح و در حال رسیدگی است که روز به روز هم بر تعداد این‌گونه پرونده‌ها افزایش می‌یابد.
 
وی شبکه‌های مجازی و ماهواره را در ایجاد اختلافات خانوادگی موثر دانست و گفت: حرمت و قداستی که خانواده‌ها در گذشته داشت کمرنگ شده و باید گفت متولیان امر فرهنگی در این زمینه بسیار ضعیف عمل کردند به طوریکه این شبکه‌ها و ماهواره موجب تغییر فرهنگ کشور ما شده است.
 
رئیس دادگستری نوشهر بیان کرد: دستگاه قضائی شهرستان نوشهر علی‌رغم همه کاستی‌ها از نظر کمبود نیروی انسانی و اعتبارات وضعیت مطلوبی دارد و تمامی همکاران تلاش شبانه‌روزی در جهت حل و فصل مشکلات مردم انجام می‌دهند.
 
وی عنوان کرد: در بحث اطاله‌دادرسی گاهی با گلایه‌های به حق مردم مواجه می‌شویم اما مردم بدانند که اطاله دادرسی به ماهیت پرونده برمی‌گردد چرا که رسیدگی به برخی پرونده‌ها مانند ارث و میراث به خودی خود زمانبر است.
 
 
 
 

برخورد جدی با متجاوزین به اراضی ملی و انفال/ مختومه‌شدن بیش از 1700 پرونده در  سال 94‏

 
 
عرب در ادامه اظهارداشت: تعداد 6 هزار و 619 فقره پرونده در سال 93 وارد دادسرای نوشهر اعم از دادستانی، دادیاری و بازپرسی شده است که در مدت زمان یک‌سال 6 هزار و 982 فقره مختومه شد.
 
وی آمار پرونده‌های وارده به دادسرا در سه ماهه نخست سال 94 را یک‌هزار و 646 فقره پرونده و آمار تعداد پرونده‌های مختومه در این مدت را یک‌هزار و 734 فقره عنوان کرد.
 
این مسئول با اشاره به اینکه یک هزار و 975 فقره پرونده در اجرای احکام کیفری در سال 93 وارد دادسرا شده است، گفت: تعداد یک‌هزار و 905 فقره پرونده نیز در این مدت مختومه شد و در بخش محاکم نیز هفت‌هزار و 708 فقره وارد شد که تعداد پرونده‌های مختومه آن 7 هزار و 515 فقره بوده است.
 
وی تعداد شعب حل اختلاف شهری را 9 شعبه و روستایی را هفت شعبه بیان و خاطرنشان کرد: در سال 93 تعداد پرونده‌های وارده 5 هزار و 563 فقره بود که از این تعداد 5 هزار و 245 فقره آن مختومه شد.
 
رئیس دادگستری نوشهر تعداد پرونده‌های وارده در بخش اجرای احکام مدنی در سال 93 را 865 فقره اعلام کرد و از مختومه‌شدن 993 فقره پرونده در این مدت خبر داد.
 
وی در پایان به آیین دادرسی جدید اشاره کرد و یادآور شد: اگر به نگارش، متن و مواد قانونی این آیین دقت کنیم متوجه می‌شویم که در راستای احترام به حقوق شهروندی و رویکرد جدیدی در نظام مقدس جمهوری اسلامی است. 

 

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر

معرفی بازی‌های بومی شهرستان نوشهر؛

فندوق‌کا

فندوق‌کا یکی از بازی‌های بومی و محلی مازندران است که بیش‌تر در منطقه غرب رواج دارد و افراد در هر شرایط و سنی می‌توانند این بازی را انجام دهند.