2003

اقتصاد مقاومتی استفاده مطلوب و صحیح از امکانات دولتی و مردمی در جامعه است که از همه ظرفیت‌های دولتی و مردمی در تولیدات کشاورزی و صنعتی و فعالیت‌های خدماتی بهره گیری نمود.

به گزارش نوشهرآنلاین، اقتصاد مقاومتی از واژه انگلیسی (Resisttive Economy) روشی برای مقابله با تحریم علیه یک منطقه یا کشور تحریم شده می‌باشد. 
 
در سال‌های اخیر، با تحریم‌های یک جانبه سردمداران بلوک غرب و امپریالیستی به سرکردگی دولت آمریکا بر علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و تشدید آن با فشارهای محافل امپریالیستی و صهیونیستی، واژه اقتصاد مقاومتی وارد ادبیات اقتصادی ایران شد. 
 
در ایران برای اولین بار رهبر معظم انقلاب، در شهریور1389 در دیدار با کارآفرینان عنوان نمودند و تاکید داشتند کشور در برابر فشارهای خارجی مقاومت و برای جهش اقتصادی آمادگی داشته باشد. 
 
از اقتصاد مقاومتی تعاریف مختلف و متفاوتی شده است، بعضی آن را همان اقتصاد ریاضتی می‌دانستند در صورتی که اقتصاد مقاومتی با ریاضتی فرق دارد، زیرا هدف اقتصاد مقاومتی کم مصرف کردن و ذخیره کالاها در جامعه نمی‌باشد، بلکه رشد اقتصاد و توسعه داخلی است.
 
رهبری در تعریف اقتصاد مقاومتی فرموده‌اند: اقتصاد مقاومتی آن اقتصادی که در شرایط فشار، تحریم، شرایط دشمنی‌ها و خصومت و کینه توزی‌های شدید می‌تواند تعیین کننده‌ی رشد و شکوفایی کشور باشد.
 
بنابراین اقتصاد مقاومتی، مقاومت و تحمل فشارها در برابر فشارهای بیرونی با برنامه ریزی و رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی است. اقتصاد مقاومتی سیاستی درون‌زا، در برابر تحریم‌های بیرونی است. روشی متکی به عناصر بالقوه و بالفعل عوامل تولید در داخل کشور می‌باشد. 
 
در اقتصاد مقاومتی دیدگاه داخلی و دورنی اهمیت دارد و نگاه‌ها نباید به عناصر بیرونی توجه نماید. نگاه بیرون‌زا باید برای تقویت امکانات و رشد درونی باشد.
 
اقتصاد مقاومتی استفاده مطلوب و صحیح از امکانات دولتی و مردمی در جامعه است که از همه ظرفیت‌های دولتی و مردمی در تولیدات کشاورزی و صنعتی و فعالیت‌های خدماتی بهره گیری نمود. 
 
اقتصاد مقاومتی دارای ارکانی به شرح زیر می‌باشد:
 
الف) نظامی است مقاوم  یعنی در برابر همه  خصومت‌ها و فشارهای بیرونی دارای صبر و تحمل فکری و برنامه‌ای و مقاومتی است نه تنها در برابر آنها حل نمی‌شود بلکه بابرنامه درست و فعالیت و اقدامات اقتصادی سیاست‌های بیرونی را خنثی می‌کند.
ب) استفاده از همه ظرفیت‌های داخلی:
برابر اصل 44 قانون اساسی، نقش مردم باید در توان اقتصادی و ارزش قایل شد و مردم میدان‌دار فعالیت‌های اقتصادی و دانش بنیان باشند.
ج) حمایت از تولید ملی:
باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و طراحی عمل نمود که تولید ملی در سطوح صنعت، کشاورزی و خدمات در جامعه رشد یابد و بر طبق موازین قانونی و علمی ترویج شود.
د) مدیریت منابع ارزی:
مدیران اقتصادی و ارزی، طوری برنامه ریزی نمایند که به تولید کالا و ارزش پولی ملی در داخل توجه و در برابر ارزهای خارجی آسیب‌پذیر نباشند.
ه) مدیریت مصرف:
فرهنگ مردم را در خوب وبه‌جا مصرف کردن از طریق رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی افزایش داده شود. از اسراف و تبذیر جلوگیری و دقیقا فرهنگ‌سازی گردد.
و) اقتصاد دانش بنیان:
به علم و اقتصاد متکی بردانش بنیان و شرکت‌های وابسته به آن توجه نمود.
ز) عدم وابستگی به نفت و تک محصولی بودن.
دولت باید در برنامه ریزی و بودجه سالانه خود وابستگی به نفت را کاهش و قطع نماید و به جای فروش نفت خام، از صنایع و کالاهای نفتی بهره جست.
ح) به صادرات بیش از واردات توجه کرد.
ط) به نیروی کار و مولد داخلی دقت نمود و جلوی بیکاری را گرفت، باشاغل بودن نیروی جوان تولیدات افزایش و ارزش پول بالا و از تورم و گرانی جلوگیری می‌شود.
ی) توجه به مصرف کالاهای داخلی تا بیرونی.
ک) ارتباط با کشورهای همسایه و منطقه و جهانی براساس قوانین و ظوابط حقوقی و بین المللی سالم وسازنده.
ل) توجه به شرکاء تجاری ایران به جای تجار خارجی.
م) استفاده درست از امکانات زمانی و طبیعی و مکانی در کشور.
ن) حفظ محیط زیست وتوجه به آب، هوا، زمین و استفاده درست و سالم از آن.
س) قناعت و ساده‌زیستی و دوری از تجملات غیر ضروری.
ع) تولید ثروت حلال.
ف) توجه به اقتصاد و قانون‌مند و جلوگیری از هرگونه فساد مالی در سطوح مختلف.
ص) افزایش توان خرید مردم از طریق درآمدهای حاصل از کار و تلاش و رونق اقتصاد داخلی.
 
نتیجه گیری:
 
اقتصاد مقاومتی اقتصادی با برنامه ریزی درست و منطقی و با استفاده از شرایط زمانی و مکانی و تاریخی برای رونق اقتصاد جامعه و مقاومت در برابر هرگونه تهدیدهای اقتصادی خارجی است.
 
اقتصاد مقاومتی سیاستی درون‌زایی با بهره‌مندی همه امکانات بالقوه و بالفعل کشور در برابر سیاست‌های بیرون‌زایی و خارجی می‌باشد.

یادداشت از: بهادر اسحاقی- استاد دانشگاه  

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر

معرفی بازی‌های بومی شهرستان نوشهر؛

چاله‌کا

هر وقت که جوانان و بزرگترها فرصت داشته باشند این بازی انجام می‌شود ، حتی در فصل زمستان اگر زمین مناسب باشد هم می‌توان بازی کرد، معمولاً برای هر گروهی 15 دقیقه وقت لازم است.