2003
سخنرانی دکتر ولایتی در نشست اختتامیه همایش فلسطین در بیروت

پیکان مبارزه علیه رژیم صهیونیستی نشانه رود/ فلسطین باید محور وحدت مسلمانان باشد

دکتر علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی و دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی با تاکید به اینکه پیکان مبارزه باید علیه رژِیم صهیونیستی نشانه رود، اظهار داشت: فلسطین و مسجد الاقصی از چنان عظمتی برخوردار اند که می توانند محور وحدت همه مسلمانان شوند.

به گزارش نوشهرآنلاین، دکترولایتی که عصردوشنبه در مراسم اختتامیه همایش علمایی بین المللی برای فلسطین در هتل الساحه بیروت پایتخت لبنان سخن می گفت، افزود:بازگشت اوارگان؛ بازگشت آوارگان به سرزمین آباء و اجدادی خود خواست تغییر ناپذیر ملت فلسطین است.

رییس مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد:جهان اسلام از گروه های مختلف فلسطینی انتظار دارد با حل اختلافات خود و ایجاد وحدت در جهت تحقق آرمان ملت فلسطین به حرکت درآیند.

وی با بیان اینکه «بازگشت آوارگان که یک حق کاملا قانونی است، جز از طریق پاسداشت از حق مقاومت میسر نخواهد بود» تاکید کرد:تجربه چند دهه مبارزات ملت فلسطین نشان می دهد که دشمن صهیونیستی جز زبان زورنمی فهمد و جزدر برابر قوت و قدرت تسلیم حق نخواهد شد.

این همایش را که کمپین جهانی برای بازگشت به فلسطین برگزار کرده ، عصر شنبه آغاز بکار کرد و امروز پایان یافت.متن کامل سخنرانی دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ان الله یدافع عن الذین آمنو؛ان الله لا یحب کل خوان کفور. أذن للذین یقاتلون بانهم ظلموا وان الله علی نصرهم لقدیر. الذین أخرجوا من دیارهم بغیر حق الاّ ان یقولوا ربنا الله ؛ولولا دفع الله الناس بضعهم ببعض لهدمت صوامع وبیع و صلوات ومساجد یذکر فیها اسم الله کثیراٌ؛ ولینصرن الله من ینصره؛ ان الله لقوی عزیز.

سروران گرامی،علمای بزرگوار امت اسلامی،

برای اینجانب موجب بسی افتخار است که در این همایش بسیار مهم حضور یابم و در خدمت شما عزیزان باشم که در لبنان کشور مقاومت گردهم آمده اید. لازم می دانم سلام و درود رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای را به شما بزرگواران و علمای بر جسته جهان اسلام تقدیم دارم.

معظم له برای شما عزیزان در این نشست ارزشمند آرزوی توفیق دارند.

این ایام یاد آور پیروزی بزرگ مقاومت و آزادی، بخش اعظم سرزمین های اشغال شده لبنان و فرار ذلیلانه صهیونیست ها و مزدوران آنها در جنوب لبنان در سال 2000میلادی (1379هجری شمسی )است، که بزرگترین پیروزی در تاریخ مبارزات ضد صهیونیستی را رقم زد.

ما این ایام مقدس را گرامی می داریم.

لبنان گرچه مساحتش کوچک است لیکن نقش آن در تاریخ منطقه بسیار بزرگ بوده و خواهد بود.

لبنان توانست خاک اشغال شده کشورش را با تکیه بر نیروی ذاتی خود و مقاومت قهرمانانه فرزندان غیورش آزاد کند و الگوی مقاومت وآزادگی برای همه ملت های منطقه باشد.

انعقاد این همایش با عنوان حق بازگشت آوارگان فلسطینی را در لبنان به فال نیک می گیریم وبرای شما آرزوی توفیق می کنیم.

شما علمای امت اسلامی درعمل به رسالت بزرگ اسلامی خود دراینجا گردهم آمده اید، تا از حق دفاع کرده و یاریگر مظلوم باشید.

آن هم در شرایط بسیارغم باری که دشمنان امت اسلامی درتلاشند تا با توطئه، مسئله فلسطین وحق ضایع شده این ملت بزرگ را به دست فراموشی بسپارند؛ و این موضوع بسیار حیاتی را از اولویت مسائل منطقه خارج سازند و با ایجاد یک فتنه بزرگ ؛ درگیری های طائفه ای ،قومی و قبیله ای در میان مسلمانان و اعراب را جایگزین نبرد اصلی امت یعنی نبرد برای آزادی فلسطین نمایند.

بار این تأسف وقتی بیشتر می شود که درگیری میان مسلمانان و برادران پیرو دین واحد چنان گسترده شود که دامنه آن چند کشور مهم منطقه را در برگیرد.

اهمیت اجلاس شما دراین است که در چنین شرایطی به دیگران تفهیم می کنید که راه حقیقت و راهی که مورد رضایت خدای متعال و خواست ملت های مسلمان می باشد، مبارزه همه جانبه با دشمن صهیونیستی است ونه ایجاد نفاق و تشتت در میان مسلمانان.

ما همواره براین باور بوده ایم که 'فلسطین' و تلاش برای آزاد سازی این سرزمین مقدس باید فراترازهرگونه گرایش ملی،قبیله ای و قومی قرار گیرد.

هیچکس حق ندارد مسئله فلسطین را وارد درگیری های حاشیه ای در میان کشورهای اسلامی کند و یا از آن برای مقاصد کم ارزش سیاسی بهره جویی کند.

به هنگام سخن گفتن از فلسطین چند فراز مهم قابل توجه است:1- مسجد الاقصی و بیت المقدس

نخستین قبله و سومین حرم شریف برای همه مسلمانان ، جایگاهی مقدس است که تلاش برای آزاد سازی آن و حفاظت از مقدساتش نه فقط مسئولیت فلسطینیان بلکه رسالتی تاریخی بر دوش همه مسلمانان است.

اینک مسجد الاقصی در بند است و رها ساختن آن آرمان همه مسلمانان است که باید با یک طرح راهبردی و همه جانبه کلیه امکانات امت اسلامی در این جهت به کار گرفته شود.2- آزادی کل سرزمین فلسطین

متاسفانه سرزمین فلسطین با توطئه ای جهانی به اشغال صهیونیست ها درآمد و بحرانی مزمن به وجود آورد که ملت فلسطینی قربانی آن شد و سال های مدیدی است که منطقه ما را دچار بحران ساخته است.

مسئله فلسطین از آن روی اصلی ترین مسئله جهان اسلام ومنطقه است که منشاء همه بحران های موجود به شمار می اید.

پر واضح است که بازگشت آرامش و صلح و ثبات به این منطقه راهبردی برای جهان جز از طریق پایان داده شدن به اشغالگری و آزادی همه سرزمین اشغال شده فلسطین میسر نخواهد بود.3- بازگشت اوارگان

بازگشت آوارگان به سرزمین آباء و اجدادی خود خواست تغییر ناپذیر ملت فلسطین است.

آوارگی یکی از دردناک ترین وقایع تاریخ است که گاه دامنگیر برخی ملت ها شده است؛ اما نمی توان هیچ نمونه دیگری را یافت که فاجعه آمیز بودن آن با ابعاد اسف بار آوارگی چندین دهه ای ملت فلسطین قابل مقایسه باشد.

در اینجا تلاش شد تا ملتی نابود شود، سرزمینی اشغال گردد و بر پایه های ویرانی هویت فلسطین، موجودیتی جعلی بنا شود .

ظلمی که همه یک سرزمین و حیات در آن و هویت تاریخی اش را به طور کامل هدف قرار داد، هرچند که ایستادگی این ملت مقاوم مانع از آن شد تا این توطئه عظیم به همه اهداف حود نایل آید.

ملت بزرگ فلسطین با گذشت چند دهه از آوارگی هنوز تعلق خاطر به سرزمینش را فراموش نکرده است.

پایبندی فلسطینیان به مایملک خود در سرزمین فلسطین امری ستودنی است. سنت ذکر این مایملک در وصیت نامه ها امری پسندیده است که حس تعلق خاطر به این سرزمین را سینه به سینه و نسل به نسل منتقل می کند.

4- مقاومت

بازگشت آوارگان که یک حق کاملا قانونی است، جز از طریق پاسداشت از حق مقاومت میسر نخواهد بود.

تجربه چند دهه مبارزات ملت فلسطین نشان می دهد که دشمن صهیونیستی جز زبان زورنمی فهمد و جزدر برابر قوت و قدرت تسلیم حق نخواهد شد.

'واعدوا لهم ما استطعتم من قوه ومن رباط الخیل ترهبون به عدوالله ' صدق الله العلی العظیم.

تلاش برای آزاد سازی فلسطین و بازگشت کلیه آوارگان به خانه وکاشانه خود و مقاومت در این راه حقی است که کلیه ادیان الهی آن را مشروع دانسته اند.

همه میثاق های بین المللی نیز این حق را قانونی برشمرده اند، مقاومت یک حق مشروع و قانونی و عملی انسانی است.

در تاریخ ملل مختلف می توان نمونه های مختلفی یافت که ملت های تحت اشغال برای آزادی سرزمین خود به مبارزه پرداخته اند و اکثرا با پیروزی بر اشغالگران به آزدی دست یافته اند.چه که سنت الهی بر ضرورت پیروزی ملت های آزاده مبارز قرار گرفته است.

اما مسئله فلسطین در این میان نمونه ای منحصر به فرد است.در اینجا با کمال تاسف بسیاری از قدرت های جهانی هر یک با انگیزه ای دست به دست هم دادند و توانستند سرزمین یک ملت را اشغال کنند و آنان را آواره سازند.

مقابله با این توطئه حقیقتا امری دشوار و در عین حال مقدس است که ملت فلسطین بار ان را بر دوش دارد.

در حقیقت ملت فلسطین به نیابت از همه ملت های منطقه در برابر توطئه ای بزرگ و ناجوانمردانه ایستادگی می کند.

ملت فلسطین همه توان خود را به کار بسته است تا دیگر ملت های منطقه از آسیب این توطئه در امان باشند.

پس حمایت از این مقاومت وظیفه همه ملت های منطقه است وطبیعی است که حمایت از این مقاومت باید بدون هرگونه چشمداشت و به عنوان وظیفه ای اسلامی و انسانی باشد.

امام خمینی (رض) از آن هنگام که مبارزه علیه نظام دیکتاتوری وابسته به غرب را بنیان نهاد و در تلاش بر آمد تا مردم سالاری مبتنی بر آموزه های دینی را در ایران برقرار سازد از همان ابتدا به عمق مشکلات در منطقه و سرطانی بودن وجود رژیم صهیونیستی توجه ویژه مبذول داشت.

ایشان با بیان اینکه همه مشکلات ما از اسراییل است هم زمان مبارزه علیه نظام دیکتاتوری وابسته به استعمار و رژیم صهیونیستی را آغاز کرد و حمایت از مقاومت قهرمانانه ملت فلسطین را در سر لوحه اقدامات خویش قرار داد.

اینک علمای امت اسلامی جملگی از حق مشروع ملت فلسطین و دیگر ملت هایی که سرزمی نشان تحت اشغال صهیونیست ها قرار دارد برای آزادی سرزمین شان و بازگشت آوارگان به خانه و کاشانه خود دفاع کرده و می کنند.

در اینجا و برای تحقق امال ملت فلسطین لازم است به نیاز مبرم صحنه فلسطین یعنی وحدت گروههای فلسطینی اشاره شود.

گروهای فلسطینی در عمل به رسالت خود نسبت به حق تاریخی ملت فلسطین که یک حق اسلامی و انسانی است و خدای متعال آنان را برای تحمل این مسئولیت برگزیده است،باید هوشمندی و دقت عمل پیشه سازند واز ورود به درگیری های واختلافات حاشیه ای بپرهیزند.

جهان اسلام از گروه های مختلف فلسطینی انتظار دارد با حل اختلافات خود و ایجاد وحدت در جهت تحقق آرمان ملت فلسطین به حرکت درآیند.

نباید فراموش کرد که باید پیکان مبارزه فقط علیه رژیم صهیونیستی باشد و از هر گونه اقدام انحرافی اجتناب گردد.

محور این وحدت همان محور همبستگی میان احاد ملت فلسطین است که برای ازادی فلسطین وبازگشت همه آوارگان و تشکیل دولت فلسطینی در همه سرزمین فلسطین در تلاش است.

نکته بسیار مهم دیگر ضرورت توجه به فشارهای ظالمانه دشمن صهیونیستی علیه ملت فلسطین در کرانه باختری و نوار غزه است.

رژیم اشغالگر قدس با اقدامات ضد انسانی خود ملت فلسطین را از حقوق اولیه خود محروم ساخته است.

در این میان ادامه محاصره نوار غزه از ابعاد فاجعه آمیز بیشتری برخوردار است.

متاسفانه کشورهای اسلامی نتوانسته اند به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنند.

ملت فلسطین نشان داده است که علیرغم این فشارها هرگز در برابر دشمن تسلیم نخواهد شد چه که علیرغم محاصره طولانی مدت اما غزه در چند جنگ ظالمانه توانست شکست های بزرگی را بر دشمن وارد سازد و موفقیت های چشمگیری را رقم زند.

اما امت اسلامی نیز وظیفه دارد در برابر این اقدامات ظالمانه اقدام نماید و با شکستن محاصره، نیازهای این ملت مقاوم تامین شود. رفع نیازهای ملت فلسطین در غزه در حقیقت دفاع از مقاومت این ملت است.

در پایان لازم است به نیاز مبرم امروزه امت اسلامی یعنی تلاش برای وحدت و حل اختلافات میان آنها اشاره نمایم.

امت اسلامی امروزه بیش از هر زمانی به وحدت نیاز دارد . اما تلاش برای وحدت نیازمند عنوانی است که بتواند عظمت آن را تحت پوشش قرار دهد.

آیا در این میان عنوانی جز فلسطین وجود دارد که بتواند همه آحاد امت از هر قبیله و قوم و از هر رنگ ونژاد و از هر مذهب و طائفه ای را ذیل خود گرد آورد؟

فلسطین و مسجد الاقصی از چنان عظمتی برخوردار اند که می توانند محور وحدت همه مسلمانان شوند.

پس بیایید در این شرایط غم بار به محور وحدت خویش اهتمام ورزیم و در پرتو آن، وحدت امت را محقق سازیم باشد که آغازی بر پایان مشکلات و اختلافات مسلمانان باشد.

انشاءاله که تلاش شما برای معطوف کردن توجه ملت های منطقه و دیگر ملل جهان به مظلومیت مردم فلسطین و تأکید بر ضرورت بازگشت همه فلسطینیان قرین توفیق باشد.

از درگاه ایزد منان توفیقات روز افزون شما را آرزو مندم.

والسلام علیکم و رحمه الله

براساس این گزارش در این مراسم ، اسماعیل هنیه نایب رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) نیز از طریق ویدئو کنفرانس سخنرانی کرد.

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر

معرفی بازی‌های بومی شهرستان نوشهر؛

بازی آغوزکا

در مازندران بازی‌های متنوعی با گردو انجام می‌شود که از آن می‌توان به اَتا بَزِن همه ره بَیر و چونه‌کا آغوز نام برد که در کجور رواج دارد.