2003

صنعت خودروسازی ایران سال گذشته را به عنوان بدترین سال مالی با کاهش ۱۹ درصدی تولید و ذخیره انبار ۲۴ درصدی با پایان رساند تا پرحاشیه ترین صنعت ایران، سخت ترین دوران را تجربه کرده باشد.

به گزارش نوشهرآنلاین، صنعت خودروسازی ایران سال گذشته را به عنوان بدترین سال مالی با کاهش ۱۹ درصدی تولید و ذخیره انبار ۲۴ درصدی با پایان رساند تا پرحاشیه ترین صنعت ایران، سخت ترین دوران را تجربه کرده باشد. با این حال کارخانه های خودروسازی امیدوارند طی یازده ماه آتی از سال جاری، وضعیت خود را تغییر دهند. قرارداد با بنز، پژو و البته زمزمه های حضور پورشه و مازراتی در ایران می تواند بازار خودرو را تغییر دهد. اجرای برجام، امیدها را به حضور کمپانی های معتبر خودروسازی خارجی در ایران برای مصرف کنندگان به همراه آورده است.

در حال حاضر ۱۸ میلیون خودرو در اختیار شهروندان ایرانی قرار دارد و محاسبات معتبر نشان می دهد همچنان بازار ایران قابلیت ارتقا تا سطح ۲۱ میلیون خودرو را دارد. یکی از شاخص ترین اقدامات خودروسازان ایرانی برای تغییر شرایط بازار، عقد قرارداد مجدد با پژو بوده است. این در حالی است که آخرین محصولی که از کمپانی پژو در ایران تولید می شود، مربوط به ۲۰ سال قبل است. اما بعد از اجرای برجام با مذاکرات صورت گرفته بین شرکت خودروساز ایرانی و پژو پیشرفت هایی حاصل شده که منجر به انعقاد قراردادهایی جدید شده است.

براساس این مذاکرات در سال ۹۵ سه مدل جدید پژو و سیتروئن با همکاری ایران خودرو ساخته شود. این قرارداد پژو در سفر حسن روحانی به پاریس امضا شد. یکی از تفاوت های اصلی قرارداد جدید ایران خودرو و پژو،«جوینت ونچر» بودن آن است؛ به نحوی که دو طرف قصد دارند شرکتی مشترک را با سهام برابر تاسیس و اجرای مفاد قرارداد را از آنجا مدیریت کنند. از سوی دیگر برخی رسانه ها از ورود برندهایی مانند مازراتی، بنز و پورشه به بازار ایران نیز خبر دادند. مازراتی و پورشه به صورت سفارشی و محدود به ایران وارد می شوند و در حال حاضر نمایندگی مستقل در ایران ندارند.

بنز، پورشه و مازراتی چه می کنند که خودروسازان ایران انجام نمی دهند؟
گزارش های گمرک نیز نشان می دهد طی ده سال گذشته تنها ۵۱۰ هزار خودرو خارجی به بازار ایران راه یافته اند. با این حال واردکنندگان و خودروسازان ایرانی تمایل خود برای توسعه سطح تنوع تولید محصولاتشان را نشان داده اند. بر همین اساس هم بیست و هشتم بهمن سال ۱۳۹۴ دور جدید همکاری یکی از خودروسازان داخلی با شرکت مرسدس بنز آغاز شد.

علی نمکین، نماینده انحصاری شرکت مرسدس بنز در ایران در مراسم آغاز دوره جدید همکاری ایران خودرو و مرسدس بنز گفته است: «از این پس به مشتریان محصولات بنز در ایران این خاطرجمعی را می دهیم که از خدمات ویژه در رابطه با این خودروها بهره مند شوند و دیگر شاهد بازار خاکستری و غیررسمی در رابطه با محصولات بنز نباشیم.» از سوی دیگر براساس گزارشی که فاینشنال تایمز منتشر کرده پژو سیتروئن خبر داده ظرفیت بازار خودروی ایران باید به سال ۲۰۱۱ بازگردد و ظرف دو سال به سطح یک میلیون و ششصد هزار خودرو در سال برسد. همچنین تا سال ۲۰۲۰ میزان فروش خودرو سالانه به ۲ میلیون دستگاه خواهدرسید.

وضعیت ما وضعیت آنها
صنعت خودرو در سال ۲۰۱۵ در اروپا شغل ۱۲.۱ میلیون نفر را فراهم کرد و حدود ۹۵.۱ میلیارد یورو فروش داشته است. اما در ایران براساس گزارش منتشر شده کارنامه ۱۱ ماهه تولید خودروسازان کشور طی سال ۹۴ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان از کاهش ۸.۵ درصدی تولید خودرو دارد. بر این اساس در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند سال ۹۴، ۹۷۶ هزار و ۸۳۶ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد. صنایع خودروسازی ایران طی سال گذشته با بیش از ۲ میلیون شغل مستقیم و غیرمستقیم تنها به مرز تولید ۸۰۰ هزار دستگاه رسیدند و این در حالی است که رقبای جهانی آنها اعداد متفاوت تری را ثبت کرده اند.

بنز چه می کند؟
براساس گزارش سالانه شرکت آلمانی دایملر، فروش خودروهای زیرمجموعه دایملر که مرسدس بنز نیز شامل آناست، در سال گذشته، ۱۴۹ میلیون یورو مجموعا فروش داشته است که از سال ۲۰۱۴، پانزده درصد بیشتر بود. سود سهام این شرکت نیز در سال گذشته، ۳ هزار و ۴۷۷ میلیون یورو بوده است. خودروهای مرسدس بنز سواری نیز با افزایش ۳۵درصدی فروش از سال گذشته به ۷ هزار و ۹۲۳ میلیون یورو رسیده است.

تعداد کارکنان در شرکت دایملر آلمانی از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۵ حدود ۲۷۰ هزار نفر شده که حدود ۹۹ هزار نفر از آن ها برای مرسدس بنز کار می کردند. این تعداد در سال ۲۰۱۵ به ۱۳۶,۹۴۲ نفر رسیده است.

شرکت خودروسازی پی اس ای
براساس گزارش سالانه شرکت پی اس ای که پژو سیتروئن یکی از زیرمجموعه های آن به شمار می آید، در سال ۲۰۱۵ با افزایش ۱.۲ درصدی در فروش، ۲ میلیون و ۹۷۳ هزار دستگاه خودرو در سراسر دنیا به فروش رسانده است. درآمد این گروه سال گذشته ۵۴ میلیون یورو بوده که از دو سال قبل ۳ میلیون یورو بیشتر بوده است.

شرکت خودروسازی اف سی ای
شرکت FCA که خودرو های لوکس تولید می کند علاقه خود را به ایران نشان داده است. این کمپانی به عنوان مالک خودروسازی مازراتی در جهان فعال است. براساس گزارش سالیانه شرکت اف سی ای که مازراتی زیرمجموعه آن است، این شرکت درآمد خالصش ۱۱۰,۵۹۵ میلیون یورو بوده و در سال ۲۰۱۴، ۹۳,۶۴۰ میلیون یورو بوده است. صادرات این شرکت در سال ۲۰۱۵، ۴,۶۰۲ هزار دستگاه خودرو بوده است و تعداد کارکنان این شرکت در آخر سال ۲۳۸,۱۶۲ نفر بوده است.

شرکت خودروسازی پورشه در سایت رسمی پورشه برخلاف بقیه وب سایت های رسمی خودروسازان، گزارش سالیانه آن در دسترس نبود و براساس گزارش ۹ ماه اول سال ۲۰۱۵ این شرکت ۸۳۰ هزار دستگاه خودرو به فروش رسانده که از سال ۲۰۱۴، ۲۷۶ درصد افزایش فروش داشته است. سال ۲۰۱۵ شرکت پورشه با خسارتی که به فولکس واگن وارد کرد، ۱۰ هزار یورو خسارت را روی دست مالکانش گذاشت.

طبق این آمار مشاهده می شود که سال ۲۰۱۵ برای خودروسازی با افزایش سود و تولیدات مواجه بودند. در آمارهای منتشر شده در سایت رسمی این شرکت، فروش این خودروسازها در اروپا پیشرفت بیشتری را به نسبت آسیا داشته است. این در حالی است که اقتصاددانان گمان می کنند رکود اقتصادی کشور چین و کاهش قیمت نفت تاثیر زیادی بر کشورهای آسیایی گذاشته و توان خرید و تولید آن ها را پایین آورده است. خودروسازان ایرانی امیدوارند طی سال جاری وضعیت بازار با حضور همکاران خارجی تغییر کند.

اخبار مرتبط با این خبر

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

ارسال نظر

جدیدترین خبرها

آپــارات

یادداشت ویژه

گمانه زنی‌های مردمی و کارشناسان در مورد شهردار نوشهر/ بخش اول

شهردار آینده نوشهر کیست؟

بر اساس شنیده‌ها هم اکنون حدود 9 نفر از شهروندان نوشهر به عنوان نامزدهای تصدی این منصب انتخاب شده‌اند که در میان آنها 2 نفر از اقبال مردمی نسبتا بیشتری نیز برخوردار هستند.‏یادداشت/

شاخصه‌های فرمان آتشِ فرمانده کل قوا

‏ آنچه در این نوشتار بدان پرداخته می‌شود شاخص‌های فرمان فکری فرهنگی آتش به اختیارِ فرمانده کل قوا در جبهه نبرد حق علیه اباطیل است که سیبل اصلی در ‏این نبرد همانا ذهن و قلب انسان است.هیئت های نوشهر

بازی های بومی و محلی نوشهر