2003

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: از ولادت ۹۰۰ کودک معلول از نیمه دوم سال ۹۳ تا پایان سال ۹۴ با حکم قضایی جلوگیری شد.

به گزارش نوشهرآنلاین، انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی کشور یک میلیون و 200 هزار نفر معلول تحت پوشش دارد، اظهارداشت: برای پیشگیری از معلولیت برنامه‌های ویژه‌ای داریم.

وی گفت: در اواسط سال‌های 93 تا 94 از ولادت 900 کودک معلول جلوگیری کردیم و حاملگی که منجر به تولد کودک معلول می‌شد را با حکم دستگاه قضایی سقط کردیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در برنامه ششم نیز آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج اجبار شده است و خانواده‌هایی که یک کودک معلول دارند برای ولادت کودک دوم باید آزمایش ژنتیک بدهند و اگر خانواده‌هایی توان پرداخت هزینه‌های آن را نداشته باشند، سازمان بهزیستی این هزینه‌ها را تقبل می‌کند.

بندپی گفت: برای ازدواج‌های فامیلی نیز آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج باید انجام شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: غربالگری شنوایی‌سنجی بیش از 90 درصد کودکان و تنبلی چشم نیز حدود 80 درصد کودکان انجام داده‌اند.

وی درباره شهر دسترس پذیر برای معلولان نیز اظهارداشت: استانداری‌های هر استان موظف به ایجاد دسترسی‌های لازم برای معلولین در سطح شهرها هستند.

بندپی افزود: اگر معلول تصور کند که هنگامی که به یک محیطی ورود پیدا می‌کند دسترسی‌های لازم برای او نیز ایجاد شده است، خیلی از مشکلات افسردگی و روحی برای این معلولان ایجاد نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد شهرهای دسترس پذیر برای معلولان جزء استراتژی‌های سازمان بهزیستی است، گفت: دستگاه‌های قوی و ضعیف را در این حوزه معرفی می‌کنیم.

بندپی بیان داشت: براساس بند اول قانون جامع حمایت از حقوق معلولان که در سال 83 به تصویب رسیده و همینطور تأکید دولت به این موضوع باید شرایط تردد راحت‌تر معلولان در شهرها ایجاد شود.


لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر

معرفی بازی‌های بومی شهرستان نوشهر؛

فندوق‌کا

فندوق‌کا یکی از بازی‌های بومی و محلی مازندران است که بیش‌تر در منطقه غرب رواج دارد و افراد در هر شرایط و سنی می‌توانند این بازی را انجام دهند.