• 24-04-1395, 19:27
  • کد خبر : 57998
  • منبع خبر : ایسنا
  • مازندران
2003

مدیر کل بهزیستی مازندران گفت: با توجه به اجرای طرح پایلوت کاهش آسیب های اجتماعی؛ میزان طلاق سه ماهه نخست امسال هشت دردصد در مازندران کاهش یافته است.

به گزارش نوشهرآنلاین، سعید آرام در نشست خبری که به مناسبت هفته بهزیستی در سالن مرکز شیرخوارگان ساری برگزار شد، با بیان این‌که از سال 1393 تا کنون  138 خانواده شهری و 127 خانواده روستایی به عنوان مددجویان دارای دو معلول به بالا فاقد مسکن شناسایی شدند، اظهار کرد: در مناطق روستایی 76 باب مسکن تا کنون احداث شده و در نظر داریم تا پایان سال 95 خانواده‌های فاقد مسکن و دارای دو معلول در مناطق شهری و روستایی خانه‌دار شوند.

وی با بیان این‌که در سال گذشته بیش از 2 میلیارد تومان وسایل کمک توانبخشی ارایه شده، افزود: طی فرایند دو ساله، نیازهای همه معلولانی نیازمند وسایل کمک توانبخشی، تامین شده است.

مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان این‌که ارائه کمک‌های پرستاری و مراقبتی به معلولین یکی از خدمات بهزیستی است، گفت: علت سپردن فرزندان معلول به مراکز بهزیستی، نبود امکان نگهداری این فرزندان در منزل بود که با اجرای طرح نگهداری معلول در منزل سبب شد که معلولان در خانه خود مراقبت شوند و در این راستا برای بیش از 80 نفر نیز اشتغالزایی ایجاد شد.

وی با بیان این‌که در سال گذشته  2 هزار و 500 شغل پایدار از محل 205 میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه در بین مددجویان ایجاد شده است، افزود: استان مازندران در ایجاد اشتغال در بین مددجویان خود رتبه برتر را داشته است.

آرام  با بیان این‌که 240 هزار نفر از خدمات بهزیستی استان بهره مند هستند، عنوان کرد: 50 هزار معلول تحت پوشش خدمات بهزیستی مازندران هستند.

وی با اشاره به تاکید رهبری در مهرماه سال قبل مبنی بر کاهش آسیب‌های اجتماعی، افزود: استان مازندران در زمینه اعتیاد و طلاق جزو استان‌هایی بود که می‌بایست برنامه پایلوت در این دو موضوع را آغاز کند که اکنون در استان آثار مثبت اجرای طرح کاهش آسیب‌های اجتماعی را احساس می‌کنیم.

مدیرکل بهزیستی مازندران گفت: بر اساس برنامه تدوین شده میزان طلاق در سه ماه 95 نسبت به سه ماهه سال گذشته  8 درصد کاهش داشته؛ طبق آمار در سه ماهه سال 94 آمار مراجعه کننده برای طلاق  1900 نفر بوده که این آمار در سه ماهه سال جاری 1600 نفر رسیده است.

وی افزود: برای کنترل آسیب‌های اجتماعی باید بحث آموزش و فرایند مهارت زندگی را فرزندان ما بیاموزند و برنامه ریزی شده که دستگاه‌های ذیربط با وفاق و همدلی معضل اجتماعی طلاق را کنترل کنند.

آرام درباره اورژانس اجتماعی گفت: در سال 93  عملکرد اورژانس اجتماعی پایین بوده و جامعه بهره لازم را نمی‌برد، اما اکنون در هر نقطه از استان در هر ساعتی از شبانه روز با خط 123 تماس بگیرد می‌تواند مشاوره دریافت کند.

وی با بیان این‌که از نظر تماس با 123 استان مازندران رتبه اول را دارد، افزود: در سه ماهه اول سال جاری 9 هزار تماس تلفنی از خط 123 در مازندران ثبت شد که 4 هزار تماس در ارتباط با موضوع آسیب‌های اجتماعی و مرتبط با این حوزه بوده است.

آرام اظهار کرد: در کل سال 92 حدود یک هزار و 400 تماس ثبت شد اما آمار تماس در سال گذشته به 14 هزار تماس افزایش یافته است.

وی افزود: مداخلات اداره بهزیستی در اورژانس اجتماعی بسیار موثر بوده و توانسته برخی از  معضلات  اجتماعی مانند خودکشی را کاهش دهد.

مدیرکل بهزیستی مازندران گفت: 12 هزار معلول ذهنی تحت پوشش اداره کل بهزیستی مازندران هستند که باید برای جلوگیری از تولد کودک معلول ذهنی آزمایشات و مشاوره‌های ژنتیک انجام شود و اکنون مشاوره ژنتیک در سراسر کشور به صورت اجباری درآمده است.

 وی افزود: برای بهره‌مندی همه جامعه تا پایان شهریورماه همه شهرستان‌های استان مازندران از یک مرکز ژنتیک بهره‌مند خواهند شد.

آرام گفت: طرح غربالگری نوزادان بر اساس تفاهم‌نامه با علوم پزشکی اجرایی شده و  همه نوزادان از لحاظ شنوایی ارزیابی می‌شوند.

وی افزود: 815 کودکی که دچار اختلال شنوایی بودند در سه سال گذشته شناسایی و  اقدامات درمانی آنها انجام شد.

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر

معرفی بازی‌های بومی شهرستان نوشهر؛

بازی آغوزکا

در مازندران بازی‌های متنوعی با گردو انجام می‌شود که از آن می‌توان به اَتا بَزِن همه ره بَیر و چونه‌کا آغوز نام برد که در کجور رواج دارد.