2003

در روز عید سعید غدیر خم در نوشهر برای اولین‌بار ایستگاه صلواتی متفاوت از بقیه ایستگاه‌ها برپا شد که در نوع خود جالب توجه بود؛ این کار با حرکت خودجوش مردمی توسط عده‌ای از جوانان نوشهری انجام شد.

به گزارش نوشهرآنلاین، برپایی ایستگاه صلواتی یکی از رسوم متداول در مراسم‌های مذهبی چه ایام عزاداری و چه ایام شادی در میان ایرانیان است، شهرستان نوشهر نیز از این قاعده مستثنی نیست و هیئت‌های مذهبی در مراسمات مختلف اقدام به برپایی ایستگاه‌های صلواتی در شهر و روستاها می‌کنند.

برپایی ایستگاه صلواتی به‌خودی خود مشکلی نیست و بسیار ارزشمند نیز هست به‌طوری‌که هرکس بسته به وُسع و توان خود در این ایستگاه‌ها نذری می‌دهد که این کار خود عاملی برای ترویج فرهنگ اطعام است اما عاداتی در برخی از افراد وجود دارد که زیبنده یک ایرانی مسلمان نیست و آن‌هم ریختن ظروف یک‌بار مصرفی که غذای نذری در آن سِرو می‌شود در خیابان و کوچه‌پس کوچه‌ها است که هم زیبایی شهر را به هم می‌ریزد و هم پاکبان زحمت‌کش شهر را با مشکل مواجه می‌کند.
 

شیوه‌ای جدید در برپایی ایستگاه صلواتی در نوشهر

 

برپایی این ایستگاه‌های صلواتی مشکلات دیگری نیز دارد که آن‌هم زمانی است که تعداد این ایستگاه‌ها در نقاط مختلف شهر و روستا زیاد می‌شود و نظارتی از سوی نهادهای مربوطه صورت نمی‌گیرد، تعداد زیاد این ایستگاه‌ها و نبود نظارت صحیح باعث می‌شود که جوانان وقت بیشتری را در این محل‌ها می‌گذرانند و از مساجد دور می‌مانند.

اما در روز عید سعید غدیر خم در نوشهر برای اولین‌بار ایستگاه صلواتی متفاوت از بقیه ایستگاه‌ها برپا شد که در نوع خود جالب توجه بود؛ این کار که با حرکت خودجوش مردمی توسط عده‌ای از جوانان نوشهری انجام شد، علاوه بر پخش شیرینی و شربت نذری بین رهگذران، خوراک فکری و روحی نیز به آن‌ها داده می‌شد.

در کنار این ایستگاه صلواتی، مکانی هم با هدف شناساندن واقعه غدیر و معرفی خطبه غدیر برپا شده بود. کتاب‌هایی در مورد واقعه غدیر، نصب بنر، پخش کلیپ و قراردادن فردی  برای پاسخ‌گویی به سوالات رهگذران حرکتی تازه‌ای در نوشهر بود که جای قدردانی از بانیان آن را دارد.
 

شیوه‌ای جدید در برپایی ایستگاه صلواتی در نوشهر

 

متاسفانه نکته‌ای که آزار‌دهنده بود تعداد خالی صندلی‌هایی بود که در غرفه پاسخگویی به سوالات مشاهده می‌شد، چراکه افراد برای گرفتن شربت و شیرینی می‌آمدند اما کمتر برای داخل‌شدن به غرفه رغبت می‌کردند که از طرفی هم می‌توان گفت چون این حرکت برای اولین‌بار در نوشهر اجرا شد به دلیل عدم آشنایی مردم مورد استقبال متوسطی قرار گرفت.
 

شیوه‌ای جدید در برپایی ایستگاه صلواتی در نوشهر


شاید بهتر باشد برخی متولیان امر با نزدیک‌شدن به ماه‌های محرم و صفر از این حرکت خودجوش الگوگیری کنند و به جای کمیت به کیفیت هم بیاندیشند. چراکه گاهی تغییر در تفکر حتی یک‌نفر انقلاب درونی زیبایی به وجود می‌آورد که می‌تواند برای خود آن فرد و حتی دیگران موثر واقع شود.

اخبار مرتبط با این خبر

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

ارسال نظر

جدیدترین خبرها

آپــارات

یادداشت ویژه

انتخابات شوراها در نوشهر چه گذشت؟

تبلیغات ناعادلانه و رأی‌های ناپاک شهر نوشهر

در این انتخابات این دوره شورای شهر در نوشهر، با خرید آرا، زنگ خطر جدی برای دوره بعد به صدا در آمد تا جایی که معدود ‏کاندیداها اعتراف کردند که ای کاش جای ناهار و شام‌دهی، هزینه خرید آرا می‌کردیم‌. ‏یادداشت/

شهروند دانا

شهروند دانا می‌داند که چگونه باید تصمیم بگیرد و در چه جهتی عمل کند. با این توصیف وقت انتخابات که فرا می‌رسد نه به «احزاب»‌، نه «گروه‌ها» و نه حتی به «چلوکباب» رأی می‌دهد! که رأی او رأی به فکر و برنامه است.هیئت های نوشهر

بازی های بومی و محلی نوشهر