2003

یکی از مفاهیمی که در حوزه فرهنگی تشیع دچار تحریف و انحراف شده و گاهاً این انحراف به صورت هدفمند و طراحی شده صورت پذیرفته است، مسئله حادثه کربلا و واقعه روز عاشوراست.

به گزارش نوشهرآنلاین، بسیاری از آموزه‌های متعالی ادیان توحیدی در طول تاریخ دست‌خوش تحریف گشته و با خرافات و امورات موهوم عجین شده. این تحریفات گاهی یک سیر تاریخی بوده و به دلیل جهل و ناآگاهی اتفاق افتاده است و گاهی هم دست‌های پیدا و پنهان با اهداف خاص این آموزه‌ها را دچار تحریف و دگردیسی کرده‌اند. حتی بعضی از کتب الهی مانند تورات و انجیل نیز از این بلا به دور نمانده است و در معرض تحریف و خرافه قرار گرفته‌اند.

در حوزه آموزه‌های دینی اسلام نیز گاهی این اتفاق افتاده است و نتیجه آن رواج برخی خرافات و موهومات شده است و گاهی حتی مذاهب و مکاتب ضاله را تشکیل داده است.
امروز انحرافاتی چون اندیشه‌های وهابی و بهائی دو نمونه بسیار واضح از این امر است که آشکارا راه انحراف و تحریف را طی نموده است.

یکی از مفاهیمی که در حوزه فرهنگی تشیع دچار تحریف و انحراف شده و گاهاً این انحراف به صورت هدفمند و طراحی شده صورت پذیرفته است، مسئله حادثه کربلا و واقعه روز عاشوراست...

در طول گذشت نزدیک به ۱۴ قرن از این واقعه همچنان تحریفات و خرافات برخاسته از جهل بشر و توطئه دشمنان اسلام آن‌را نشانه رفته است.

ذیلاً به چند مورد از این تحریفات و انحرافات اشاره می‌گردد. هر چند به واسطه حشور مستمر علمای اسلام و وجود سیره اهل بیت(علیه السلام) این عوامل علی‌رغم تلاش‌های بسیار نتوانسته‌اند از کارایی و اثرگذاری این واقعه بزرگ و حماسی بکاهند.

** حادثه عاشورا یعنی گریه

یکی از انحرافات اصلی در این مسیر تقلیل روح حرکت‌زا و جنبشی عاشورا به فرصتی برای گریه و زاری است. به دلیل برخی کج‌اندیشی‌ها امروز بخش‌هایی از جامعه سطح واقعه عاشورا را به یک تراژدی غمبار تقلیل داده‌اند که برای بخشش گناهان و تقرب به خداوند باید در عزای حسین(ع) گریست...

هر چند این‌را باید متذکر شد که گریه اشک و عزاداری، ذاتاً در این واقعه و بر حسین(ع) خود یک امر واجد ارزش می‌باشد، اما قطعاً هدف گسترش مفاهیم این واقعه برای گریه نیست، بلکه هدفی متعالی‌تر را در خود دارد و آن هم اینکه مکتب عاشورا به دنبال پایه‌گذاری یک نهضت فکری ضد استکباری و ظلم‌ستیزانه است تا جبهه حق علی‌رغم محدودیت مادی و ظاهری در مقابل فساد و انحراف جامعه سکوت نکند.

** هر گناهی کردید با اشک پاکش کنید

یکی از انحرافات در عرصه فرهنگ عاشورا این است که برخی این‌گونه تبلیغ می‌کنند که فرد مجاز به انجام هر کار گناه و خطایی که مایل به آن است، می‌باشد،اما با رسیدن محرم و شرکت در مجلس عزای امام(ع)تمامی گناهان پاک و بخشیده می‌شود و این نگاه انحرافی خود موجبات جری‌شدن و گسترش بی‌بندوباری را نیز فراهم می‌کند. هر چند کسی منکر این امر نیست که گنهکار اگر با نیت توبه نصوح در عزای ارباب(ع) شرکت کند، مشمول غفران و بخشش الهی خواهد شد...ان شاءالله
 
** رسم و رسومات غلط

در برخی مناطق جغرافیایی شیعه رسوماتی مرتبط با واقعه عاشورا رایج شده که سراسر خرافه و انحراف است. مثلاً متوسل‌شدن به درختان نخل، نخل‌گردانی و... از جمله این امور است که موارد این‌چنینی بسیار قابل مشاهده است.
 
** قمه‌زنی

 امروز تردیدی وجود ندارد که انحراف بزرگی به نام قمه‌زنی را دشمنان مکتب اهل بیت(ع) به اسم اسلام تشیع و با هدف خدشه‌دا‌رکردن چهره نورانی و اثر‌گذار مکتب عاشورا طراحی کرده و رواج داده‌اند. حمایت همه جانبه امروز آن‌ها از این انحراف خود گویای این امر است.البته جنگک‌زنی و سایر آسیب‌ها نیز از این جمله‌اند.

** آلات و ابزارهای مشکوک

استفاده از برخی ابزار و آلات مشکوک مانند علم‌های صلیبی شکل و آلات موسیقی غربی هم از این جمله انحرافاتی است که هر چند شاید اصل مفاهیم مکتب عاشورا را تخریب نکند، اما ظاهر مراسم عزاداری را نیز زیر سؤال می‌برند.

** داستان‌های دروغین برای گریه

 یکی دیگر از خرافات و انحرافات مطرح‌شده در این قضیه برخی داستان‌های ساختگی و مغایر با منطق عقل و شرع مقدس اسلام می‌باشد.
این داستان‌ها که گاه به اصل حادثه ضمیمه می‌شوند، گاهی در غالب خواب و الهام و مکاشفه مطرح می‌شوند که در بسیاری از موارد اثری منفی بر مردم داشته و موجب تضعیف باورهای آن‌ها می‌شود.

در مجموع می‌توان گفت واقعه عاشورا همانند بسیاری از حوادث تاریخی دچار تحریفات و انحرافاتی از روی جهل یا توطئه دشمنان اسلام شده است که برخی از موارد آن در فوق اشاره گردید.

بنابراین ضرورت دارد تا شیعیان و پیروان مکتب اهل بیت(ع) با هوشیاری و بصیرت این امور را تجزیه و تحلیل کنند تا این مکتب فکری برخاسته از واقعه عاشورا همچنان اثر‌گذار و کارآمد در صفحه زندگی بشر بماند و جهالت و توطئه دشمن نتواند کلیت آن‌را به انحراف بکشاند.

به امید ریشه‌کنی تمامی دشمنان اسلام و تشیع با ظهور و قیام منتقم الزهرا (عج) ان‌شاءالله...
 
یادداشت: زهرا گل‌محمدی- فعال رسانه‌ای

اخبار مرتبط با این خبر

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

ارسال نظر

جدیدترین خبرها

آپــارات

یادداشت ویژه

هیئت های نوشهر

بازی های بومی و محلی نوشهر