2003

یکی از مفاهیمی که در حوزه فرهنگی تشیع دچار تحریف و انحراف شده و گاهاً این انحراف به صورت هدفمند و طراحی شده صورت پذیرفته است، مسئله حادثه کربلا و واقعه روز عاشوراست.

به گزارش نوشهرآنلاین، بسیاری از آموزه‌های متعالی ادیان توحیدی در طول تاریخ دست‌خوش تحریف گشته و با خرافات و امورات موهوم عجین شده. این تحریفات گاهی یک سیر تاریخی بوده و به دلیل جهل و ناآگاهی اتفاق افتاده است و گاهی هم دست‌های پیدا و پنهان با اهداف خاص این آموزه‌ها را دچار تحریف و دگردیسی کرده‌اند. حتی بعضی از کتب الهی مانند تورات و انجیل نیز از این بلا به دور نمانده است و در معرض تحریف و خرافه قرار گرفته‌اند.

در حوزه آموزه‌های دینی اسلام نیز گاهی این اتفاق افتاده است و نتیجه آن رواج برخی خرافات و موهومات شده است و گاهی حتی مذاهب و مکاتب ضاله را تشکیل داده است.
امروز انحرافاتی چون اندیشه‌های وهابی و بهائی دو نمونه بسیار واضح از این امر است که آشکارا راه انحراف و تحریف را طی نموده است.

یکی از مفاهیمی که در حوزه فرهنگی تشیع دچار تحریف و انحراف شده و گاهاً این انحراف به صورت هدفمند و طراحی شده صورت پذیرفته است، مسئله حادثه کربلا و واقعه روز عاشوراست...

در طول گذشت نزدیک به ۱۴ قرن از این واقعه همچنان تحریفات و خرافات برخاسته از جهل بشر و توطئه دشمنان اسلام آن‌را نشانه رفته است.

ذیلاً به چند مورد از این تحریفات و انحرافات اشاره می‌گردد. هر چند به واسطه حشور مستمر علمای اسلام و وجود سیره اهل بیت(علیه السلام) این عوامل علی‌رغم تلاش‌های بسیار نتوانسته‌اند از کارایی و اثرگذاری این واقعه بزرگ و حماسی بکاهند.

** حادثه عاشورا یعنی گریه

یکی از انحرافات اصلی در این مسیر تقلیل روح حرکت‌زا و جنبشی عاشورا به فرصتی برای گریه و زاری است. به دلیل برخی کج‌اندیشی‌ها امروز بخش‌هایی از جامعه سطح واقعه عاشورا را به یک تراژدی غمبار تقلیل داده‌اند که برای بخشش گناهان و تقرب به خداوند باید در عزای حسین(ع) گریست...

هر چند این‌را باید متذکر شد که گریه اشک و عزاداری، ذاتاً در این واقعه و بر حسین(ع) خود یک امر واجد ارزش می‌باشد، اما قطعاً هدف گسترش مفاهیم این واقعه برای گریه نیست، بلکه هدفی متعالی‌تر را در خود دارد و آن هم اینکه مکتب عاشورا به دنبال پایه‌گذاری یک نهضت فکری ضد استکباری و ظلم‌ستیزانه است تا جبهه حق علی‌رغم محدودیت مادی و ظاهری در مقابل فساد و انحراف جامعه سکوت نکند.

** هر گناهی کردید با اشک پاکش کنید

یکی از انحرافات در عرصه فرهنگ عاشورا این است که برخی این‌گونه تبلیغ می‌کنند که فرد مجاز به انجام هر کار گناه و خطایی که مایل به آن است، می‌باشد،اما با رسیدن محرم و شرکت در مجلس عزای امام(ع)تمامی گناهان پاک و بخشیده می‌شود و این نگاه انحرافی خود موجبات جری‌شدن و گسترش بی‌بندوباری را نیز فراهم می‌کند. هر چند کسی منکر این امر نیست که گنهکار اگر با نیت توبه نصوح در عزای ارباب(ع) شرکت کند، مشمول غفران و بخشش الهی خواهد شد...ان شاءالله
 
** رسم و رسومات غلط

در برخی مناطق جغرافیایی شیعه رسوماتی مرتبط با واقعه عاشورا رایج شده که سراسر خرافه و انحراف است. مثلاً متوسل‌شدن به درختان نخل، نخل‌گردانی و... از جمله این امور است که موارد این‌چنینی بسیار قابل مشاهده است.
 
** قمه‌زنی

 امروز تردیدی وجود ندارد که انحراف بزرگی به نام قمه‌زنی را دشمنان مکتب اهل بیت(ع) به اسم اسلام تشیع و با هدف خدشه‌دا‌رکردن چهره نورانی و اثر‌گذار مکتب عاشورا طراحی کرده و رواج داده‌اند. حمایت همه جانبه امروز آن‌ها از این انحراف خود گویای این امر است.البته جنگک‌زنی و سایر آسیب‌ها نیز از این جمله‌اند.

** آلات و ابزارهای مشکوک

استفاده از برخی ابزار و آلات مشکوک مانند علم‌های صلیبی شکل و آلات موسیقی غربی هم از این جمله انحرافاتی است که هر چند شاید اصل مفاهیم مکتب عاشورا را تخریب نکند، اما ظاهر مراسم عزاداری را نیز زیر سؤال می‌برند.

** داستان‌های دروغین برای گریه

 یکی دیگر از خرافات و انحرافات مطرح‌شده در این قضیه برخی داستان‌های ساختگی و مغایر با منطق عقل و شرع مقدس اسلام می‌باشد.
این داستان‌ها که گاه به اصل حادثه ضمیمه می‌شوند، گاهی در غالب خواب و الهام و مکاشفه مطرح می‌شوند که در بسیاری از موارد اثری منفی بر مردم داشته و موجب تضعیف باورهای آن‌ها می‌شود.

در مجموع می‌توان گفت واقعه عاشورا همانند بسیاری از حوادث تاریخی دچار تحریفات و انحرافاتی از روی جهل یا توطئه دشمنان اسلام شده است که برخی از موارد آن در فوق اشاره گردید.

بنابراین ضرورت دارد تا شیعیان و پیروان مکتب اهل بیت(ع) با هوشیاری و بصیرت این امور را تجزیه و تحلیل کنند تا این مکتب فکری برخاسته از واقعه عاشورا همچنان اثر‌گذار و کارآمد در صفحه زندگی بشر بماند و جهالت و توطئه دشمن نتواند کلیت آن‌را به انحراف بکشاند.

به امید ریشه‌کنی تمامی دشمنان اسلام و تشیع با ظهور و قیام منتقم الزهرا (عج) ان‌شاءالله...
 
یادداشت: زهرا گل‌محمدی- فعال رسانه‌ای

اخبار مرتبط با این خبر

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

ارسال نظر

جدیدترین خبرها

آپــارات

نماهنگ اختاپوس صهیونیسم + دانلود

همزمان با فرا رسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس، پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری leader.ir ، نماهنگ "اختاپوس صهیونیسم" با محوریت "دشمن شناسی در دنیای اسلام" را منتشر کرد.

یادداشت ویژه

یادداشت/

حمله موشکی سپاه پاسداران به دیرالزور، دفاعی مشروع با پیامدهای ژئو استراتژیک

یک کارشناس رسانه در یادداشتی تاکید کرد: برخلاف برخی از کشورهای منطقه که با قراردادهای میلیاردی خرید سلاح و تجهیزات به دنبال امنیت اجاره‌ای هستند، قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران کاملا درون زا و در جهت صلح و امنیت پایدار است، لذا جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت برتر منطقه به شمار می‌رود.علی (ع) و نگرانی دشمنان از فرهنگ تشیع

همزمان با سالگرد شهادت امیر مومنان حضرت علی‌بن ابیطالب(ع) ما هر سال به عزای او می‌نشینیم البته می‌دانیم که در چند سال اخیر انتشار ویژگی‌های شخصیت امام علی(ع) در رسانه‌ها و فضای مجازی، موجب گرایش بسیاری از فرزانگان جهان، به تشیع علوی شده است.هیئت های نوشهر

بازی های بومی و محلی نوشهر