2003

پژوهشگران کشور موفق به ساخت نانوترکیبی شده‌اند که از خاصیت ضدمیکروبی بالایی برخوردار است. این ترکیب حاوی نانوذرات نقره است و جهت مقابله با عوامل بیماری‌زای عفونی طراحی شده است.

به گزارش نوشهر آنلاین، امروزه مصرف بی رویه‌ آنتی بیوتیک‌ها، سبب بروز نگرانی‌های زیادی جهت مقابله با بیماری‌های عفونی مقاوم به آنتی بیوتیک‌ها شده است.

این امر سبب شده، تحقیقات فراوانی جهت طراحی و معرفی عوامل ضد میکروبی جایگزین صورت ‌گیرد. در چند سال اخیر و با ظهور فناوری نانو، ترکیباتی از نقره، از قدیم به عنوان یک ترکیب ضد میکروبی مورد استفاده بوده است، با اندازه‌های نانومتری ساخته شده که از خواص باکتری‌کشی بالایی برخوردارند.

فرخ کریمی، مجری طرح عنوان کرد: در این مطالعه تلاش شده تا ضمن معرفی یک ترکیب آنتی باکتریال جدید، مطالعاتی در خصوص مکانیسم مولکولی تأثیر این ترکیب در ژنتیک باکتری نیز صورت گیرد.

وی افزود: برای این منظور یک ترکیب جدید از نانوذرات نقره ساخته شد و در ادامه تأثیر این ترکیب در ژنتیک و سیستم دفاعی آنزیماتیک بر روی یک گونه‌ی باکتری مدل و اثرات جهش زایی آن در ژنوم این باکتری مورد بررسی قرار گرفته است؛ این امر منجر به معرفی یک عامل ضد میکروبی با کارایی بالا شده است.

کریمی افزود: یکی از مشکلات ترکیبات آنتی باکتریال به ویژه نقره، ناپایداری آن‌ها در محیط‌های خارج سلولی و درون سلولی بوده و این در حالی است که ترکیب ساخته شده در این تحقیقات تا دو هفته می‌تواند در محیط کشت، رشد باکتری را متوقف کند.

به گفته‌ این محقق، از این ترکیب می‌توان علاوه بر مقابله با پاتوژن‌ها، برای حذف باکتری‌ها در صنایع غذایی و نساجی و نیز جهت حذف آلودگی‌ها از آب آشامیدنی بهره گرفت.

وی تاکید کرد: در ساخت این ترکیب ضد میکروبی از بستر نانوذرات سلیکا استفاده شده و نانوذرات نقره در داخل منافذ موجود در سیلیکا با قطر تقریبی ۶ نانومتر قرار گرفته‌اند.

کریمی عنوان کرد: از آنجا که این ترکیب جلوی تکثیر ژنوم پلاسمیدی را گرفته و باعث کاهش تعداد تکثیر آن در میزبان می‌شود، کاربرد آن می‌تواند برای مقابله با باکتری‌هایی مثل عامل سیاه زخم، که عوامل بیماری‌زا بر روی ژنوم پلاسمیدی قرار دارند، حائز اهمیت باشد.

این تحقیقات حاصل همکاری دکتر فرخ کریمی و دکتر صادق رستم نیا - اعضای هیأت علمی دانشگاه مراغه، سمیه دباغ و سینا علیزاده است که نتایج آن در مجله Applied Microbiology and Biotechnology (جلد ۱۰۰، شماره ۱۶، سال۲۰۱۶، صفحات۷۱۶۱ تا ۷۱۷۰) منتشر شده است.

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر

معرفی بازی‌های بومی شهرستان نوشهر؛

چاله‌کا

هر وقت که جوانان و بزرگترها فرصت داشته باشند این بازی انجام می‌شود ، حتی در فصل زمستان اگر زمین مناسب باشد هم می‌توان بازی کرد، معمولاً برای هر گروهی 15 دقیقه وقت لازم است.