2003

سیاست‌های آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران، بر اساس منافع این کشور و رژیم صهیونیستی بنا نهاده شده و نباید به آن دلخوش بود، جز در مواردی که رفتار انقلابی جمهوری اسلامی ایران، طرف آمریکایی را مجبور به امتیازدهی و کوتاه آمدن از مواضع خصمانه خود می‌کند.

به گزارش نوشهرآنلاین، قبل از تحلیل آینده رابطه جمهوری اسلامی ایران و آمریکا بعد از روی‌کار آمدن دولت دونالد ترامپ، باید یک مسئله اساسی را مد نظر قرار داد و آن این است که سیاست‌های بین‌الملل آمریکا، سیاست‌هایی از پیش تدوین شده هستند که شخص رئیس جمهور نهایتاً توان تغییر 30% آن‌ها را داراست و این 30% نیز در نوع اجرای سیاست‌های کلان از پیش‌تدوین شده است، نه در ماهیت آن‌ها. سیاست‌های بین‌الملل آمریکا به طور غیرمستقیم توسط اندیشکده‌های این کشور تدوین و به رئیس جمهور ابلاغ می‌شوند. 1830 اندیشکده‌ای که اعضاء آنها را صاحب‌نظران سیاسی، نخبگان دانشگاهی و البته لابی‌گران بین‌المللی تشکیل می‌دهند. مانند موسسه کارنگی برای صلح بین‌المللی، موسسه رند یا اندیشکده بروکینگز که ارتباط تنگانگی با اندیشکده‌های مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی و مرکز سیاست یهود دارند. این اندیشکده‌ها نیز طبیعتاً در راستای منافع کشورهای متبوع یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی فعالیت کرده و تبعاً موضع‌گیری‌هایی در همین جهت را به رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد و به عبارتی بهتر، دیکته می‌کنند. در چنین شرایطی طبیعی‌ست که سیاست‌های کلان بین‌الملل آمریکا خصوصا در قبال خاورمیانه و جمهوری اسلامی ایران در دوره دونالد ترامپ تغییر محسوسی نخواهند کرد و همچنان بر پایه خصومت با ملت ایران برنامه‌ریزی خواهند شد.

سوال اول در رابطه با سیاست‌های دولت ترامپ در قبال ایران این است که آیا دونالد ترامپ بر اساس آنچه ادعا ‌می‌کند، توانایی لغو برجام را دارد؟ قطعا خیر، زیرا برجام معاهده‌ای چند جانبه است که یک کشور خاص توانایی لغو آن را ندارد و به واقع برجام میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا منعقد نشده که آمریکا بتواند آن را لغو کند بلکه تمام کشورهای 1+5 در این مسئله دخیل هستند. ضمنا قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نیز این معاهده را تضمین کرده و لغو برجام به معنای نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت است که تبعات سنگینی برای دولت ترامپ در پی خواهد داشت.

سوال دوم، آیا همکاری روسیه و آمریکا در مسئله سوریه به نفع جمهوری اسلامی ایران خواهد بود؟ دونالد ترامپ ادعا می‌کند بعد از ورود به کاخ سفید بر سر مبارزه با داعش تمرکز خواهد کرد و رفتار خصمانه و آشوب‌طلبانه سالیانه اخیر آمریکا در قبال بشار اسد را پایان خواهد داد. رفتاری که به تجهیز تسلیحاتی گروه‌های تروریستی توسط آمریکا و کشتار بی‌رحمانه مردم بی‌دفاع سوریه توسط همین گروه‌های تروریستی منجر شد. از این رو قطعاً هر اقدامی که در جهت ایجاد امنیت مردم بی‌دفاع سوریه و البته بر اساس شفافیت از جانب هر کشوری صورت گیرد، مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد گرفت و سیاست‌های آمریکا در جهت جبران اشتباهات گذشته در سوریه نیز از این قاعده مستثنی نیست. همکاری احتمالی آینده روسیه و آمریکا نیز قطعا به مسئله سوریه ورود خواهد کرد و از آنجا که روسیه به همراه ایران، نیروهای حزب‌الله و ارتش سوریه ائتلافی قدرتمند و بر اساس حقانیت و شفافیت را در سوریه تشکیل داده است، آمریکا به سوی موضع روسیه که همانا دفاع از مردم و دولت قانونی سوریه است خواهد گروید که در صورت رخ‌دادن چنین اتفاقی، جمهوری اسلامی ایران ذات این حرکت را مثبت ملحوظ خواهد نمود.

در انتها نباید فراموش کرد، سیاست‌های بین‌الملل آمریکا و خصوصا سیاست‌های این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران، بر اساس منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی بنا نهاده شده و نباید به آن دلخوش بود، جز در مواردی که رفتار انقلابی جمهوری اسلامی ایران، طرف آمریکایی را مجبور به امتیازدهی و کوتاه آمدن از مواضع خصمانه خود می‌کند.
 
نویسنده: مهدی مهرزاد – کارشناس مسائل بین‌الملل

اخبار مرتبط با این خبر

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

ارسال نظر

جدیدترین خبرها

آپــارات

یادداشت ویژه

اندر احوالات این روزهای انتخاب شهردار نوشهر

شورای شهر، شورای شهرداری نیست ‏

متاسفانه آن اندازه که این روزها از سوی مبلغان، دلواپسان، شهردارسازان و برندسازان، روزمه و عملکرد از کاندیداهای ‏احتمالی مجازی دیدیم و شنیدیم در زمان انتخابات از کاندیداهای شورا که با رأی مردم انتخاب می‌شوند ندیدیم. ‏تابوی ارائه برنامه از سوی نامزدهای شهرداری نوشهر شکست

ارائه عمومی برنامه‌های مدون از سوی نامزدها پیش از ورود به شهرداری به معنای احترام به شهروندان و تاییدی است بر رفتار ‏دلسوزانه مدیرانی که ارتقاء سطح کیفی زندگی شهروندان را بر تصدی مناصب شهری ارجح می‌دانند.‏هیئت های نوشهر

بازی های بومی و محلی نوشهر