2003

براساس گزارش‌های اعلام شده حدود دو سوم فضانوردان بعد از اقامت در فضا دچار مشکلات بینایی می‌شوند. دانشمندان سعی کردند علت این مشکل را بیابند و هم اکنون موفق به درک این مورد شدند.

 به گزارش نوشهر آنلاین،براساس گزارش‌های اعلام شده حدود دو سوم فضانوردان بعد از اقامت در فضا دچار مشکلات بینایی می‌شوند. دانشمندان سعی کردند علت این مشکل را بیابند و هم اکنون موفق به درک این مورد شدند.

ناسا علت از دست دادن بینایی را بررسی کرده است و در حال حاضر محققان دانشگاه میامی علت مشکلات بینایی فضانوردان را دریافته‌اند. در این تحقیق محققان اسکن مغزی فضانوردان را قبل و بعد از سفر چندماهه فضایی در ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) را بررسی و سپس با اسکن مغزی مسافران با سفر کوتاه فضایی در شاتل آمریکا مقایسه کردند.

نتایج نشان داد تفاوت در مایع مغزی نخاعی(CSF) دو گروه فضانوردان وجود دارد. بر این اساس محققان اظهار کردند: علت نابینایی مایع عروقی نیست.

CSF در مغز و طناب نخاعی بسیار مهم بوده و موجب توزیع مواد مغذی در بدن و زدودن مواد زاید می‌شود. در بی وزنی فضا سیستم CSF به دلیل تغییرات فشار مختل شده و در نتیجه اعصاب بینایی در قسمت جمجمه آسیب می‌بینند.

فضانورد ناسا اسکات کلی اولین فضانورد آمریکایی است که به مدت یک سال سفر فضایی داشته و مجبور به استفاده از عینک شده است. جان فیلیپس نیز از دیگر فضانوردانی است که مشکلات بینایی را تجربه کرده است.

دوریت دونویل از موسسه ملی تحقیقات پزشکی فضایی ایالات متحده اظهار کرد: هیچ فردی به مدت دو  سال در فضا نبوده و اگر فضانوردان به مدت دو سال در فضا باشند به احتمال زیاد بینایی خود را از دست خواهند داد.

نتایج این تحقیق در نشست سالانه جامعه رادیولوژی شمال امریکا در شیکاگو ارائه شده است.

اخبار مرتبط با این خبر

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

ارسال نظر

جدیدترین خبرها

آپــارات

تقدیم به شهدای مدافع حرم نوشهر

پروانه‌های حرم عشق + فیلم

در آستانه برگزاری اولین سالگرد شهدای خان‌طومان و شهدای مدافع حرم مازندران و نوشهر، پایگاه خبری نوشهرآنلاین کلیپی را به همین مناسبت آماده کرده است.

یادداشت ویژه

هیئت های نوشهر

بازی های بومی و محلی نوشهر