• 26-09-1395, 10:29
  • کد خبر : 64052
  • منبع خبر : میزان
  • اخبار » دینی
2003

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به رونمایی از ضریح جدید حرم مطهر علوی (ع) گفت: ۱۰ هزار خشت گنبد حرم مطهر امام علی(ع) ترمیم و نصب شده است.

به گزارش نوشهر آنلاین، حسن پلارک با بیان اینکه تعمیر خشتهای گنبد مطهر علوی به دست هنرمندان عراقی و ایرانی و با نظر کارشناسان خبره در طول چندین ماه متمادی انجام شده است، افزود: پس از ۳۰۰ سال گنبد حرم امام علی (ع) مرمت و بازسازی شد و در این پروژه نزدیک به ۱۰ هزار خشت گنبد بازسازی و نصب شده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به اینکه خشتهای گنبد جزو میراث فرهنگی به شمار می رود، ادامه داد: تمامی خشتهای قدیمی گنبد جمع‌آوری شد و سقف گنبد مورد بازسازی و تقویت کامل قرار گرفته است. به طوری که خشتهای دیگری جای آنها را نگرفته بلکه مرمت کامل انجام شده است.

پلارک تاکید کرد: خشتهای قدیمی که بر اثر مرور زمان دچار مشکلاتی شده بود در کارگاههای مجهز مورد مرمت و بازیابی کامل قرار گرفت و بعد از  رسوب زدایی مجددا آب طلا به آن داده شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار کرد: جنس خشتهای گنبد مطهر علوی از مس، نیکل و آب طلا است و آسیب دیدگی خشتهای گنبد به دنبال تاثیر بارندگی، آفتاب و ... بوده است البته  درگیریهای زمان سقوط رژیم بعث هم بر روند تخریب خشتها موثر بوده است.

وی اضافه کرد: مراسم رونمایی از گنبد مطهر امیرالمومنین(ع) روز ۱۷ ربیع الاول و همزمان با سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) انجام می‌گیرد.

گنبد حرم مطهر امام علی(ع) علاوه بر ویژگیهای خاص معنوی، از نظر دانش معماری نیز یک اثر کم‌نظیر محسوب می‌شود که شامل محیطی برابر ۵۱.۵ متر و ارتفاعی برابر ۴.۵ متر دارد.

پروژه ترمیم خشتهای  گنبد مطهر یکی از بزرگترین و مهمترین پروژه های آستان علوی طی یک سال گذشته بوده و در آن ۱۰۵ کیلوگرم طلای ۲۴ عیار به کار رفته و در هر خشت ۱۵ تا ۲۰ گرم طلا استفاده شده است.​ تعداد رج‌ها (دورهای قطر گنبد) ۷۶ حلقه و تعداد خشتها نزدیک به ۱۰ هزار عدد است.

اخبار مرتبط با این خبر

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

ارسال نظر

جدیدترین خبرها

آپــارات

یادداشت ویژه

یادداشت/

شهروند دانا

شهروند دانا می‌داند که چگونه باید تصمیم بگیرد و در چه جهتی عمل کند. با این توصیف وقت انتخابات که فرا می‌رسد نه به «احزاب»‌، نه «گروه‌ها» و نه حتی به «چلوکباب» رأی می‌دهد! که رأی او رأی به فکر و برنامه است.یادداشت/

شوراها تبلور جمهوریت نظام

شوراها و شهرداران از هر جریان فکری که باشند، موظفند در راستای نیازهای شش‌گانه‌ای که قانون بدان اشاره کرده است، نیازسنجی، برنامه‌ریزی و اقدام نمایند.هیئت های نوشهر

بازی های بومی و محلی نوشهر