2003

حقوق بشر غربی که به جنبه‌های مادی می‌پردازد، ابزاری در جهت نیل به اهداف سلطه‌گران است اما طبق آموزه‌های اسلام، ‏ارزش ذاتی و کرامت انسانی بسیار بالاتر است.‏

به گزارش نوشهرآنلاین، سازمان ملل متحد در سال 1948 پیمانی را تحت عنوان اعلامیه جهانی حقوق بشر به تصویب رساند که پاسخی بود به نتایج جنگ جهانی دوم. اما آیا این پیمان بین‌المللی به واقع پیمانی است جهان شمول؟

 

** جنایات مکرر آمریکائی‌ها علیه ایران نشانه نقص حقوق بشر است

 
 
 

امام جمعه نوشهر طی گفت‌وگویی با بیان اینکه آمریکا بزرگ‌ترین پایمال‌کننده حقوق بشر در جهان است، اظهار کرد: حقوق بشر از نظر آمریکاییان یعنی حقوق ظالمان زیرا جمهوری اسلامی ایران 17 هزار نفر را بر اثر ترور از دست داد و در جنگ تحمیلی بیش از 200 هزار شهید و در حدود 700 هزار جانباز تقدیم کرد.

 

وی گفت: حقوق بشر آمریکایی یعنی سرنگون‌کردن هواپیمای مسافربری ایران و کشتن 298 سرنشین آن در 12 تیر 1367 که اقدامی جنایتکارانه بود.

 

حجت‌الاسلام محمود مشایخ خاطرنشان کرد: اگر شعار مرگ بر آمریکا بر زبان مردم ایران جاری است به سبب این است که تعداد جنایات آمریکائی‌ها نسبت ایرانی‌ها فراوان است و جنایات مکرر آمریکائی‌ها علیه ایران نشانه نقص حقوق بشر است.

 

** آمریکایی‌ها حقوق بشر را ابزاری برای اهداف خود می‌دانند

 

یک کارشناس ارشد علوم سیاسی گفت: نتیجه تمکین به اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل را می‌توان در رفتار آمریکایی‌ها مشاهده کرد که حقوق بشر را بهانه‌ای در جهت توجیه رفتار و ابزاری در جهت نیل به اهداف خود در سراسر جهان می‌دانند.

 

وی افزود: مصداق این ادعا نیز حمایت‌های این کشور از گروه‌های تروریستی در جنگ‌های سوریه، عراق، یمن و سایر نقاط جهان یا حمایت‌های حداکثری این کشور از رژیم صهیونیستی در مقابل حقوق انسانی و قانونی مردم مظلوم فلسطین است.

 

مهدی مهرزاد نمونه دیگر حقوق بشر آمریکایی را شلیک به هواپیمای مسافربری ایران در آسمان خلیج فارس بیان کرد و یادآور شد: این جنایت چهره حقیقی حقوق بشر آمریکایی را برای جهانیان آشکار کرد.

 

وی با بیان اینکه در مقابل مدل حقوق بشر آمریکایی، حقوقی وجود دارد که نه ساخته دست خود بشر، که برگرفته از دستورات الهی است، تصریح کرد: این مدل حقوق بشر، حقوق انسان‌ها را هدیه‌ای می‌داند الهی که هیچ مقام بشری این حق را اعطاء نمی‌کند و به همین دلیل اجازه نقض آن را نیز ندارد.

 

این کارشناس با اشاره به اینکه حقوق بشر اسلامی، حقوق انسان‌ها را ذاتی و معطوف به تمامی انسان‌ها می‌داند، تصریح کرد: در میان تمام ادیان، آیین‌ها و مذاهب نیز زیباترین نگاه به انسان مربوط به قرآن کریم است که انسان را اشرف مخلوقات می‌خواند.

 

مهرزاد گفت: حقوق بشر اسلامی تمام انسان‌ها را برابر دانسته و تنها عامل برتری برخی از انسان‌ها بر دیگر انسان‌ها را تقوا و پرهیزگاری آن‌ها می‌داند نه رنگ پوست، کشور مورد تبعیت یا زبان مورد تکلم.

 

** حقوق بشر غربی در ضدیت با تعالیم اسلام

 

احمد امینی کارشناس علوم دینی در مورد حقوق بشر اسلامی گفت: خداوند در آیه 70 سوره اسراء انسان را گرامی و دارای بالاترین جایگاه در میان مخلوقین و در آیه 29 سوره الحجر انسان را دارای روح الهی می‌داند و این دو مسئله می‌توانند پایه و اساس حقوق بشر حقیقی باشند.

 

وی با انتقاد از عدم رعایت حقوق بشر اسلامی در کشورهای اسلامی، اظهار کرد: همانطور که امروز شاهد هستیم، علاوه بر تصویب اعلامیه اسلامی حقوق بشر در سال 1990 توسط سازمان کنفرانس اسلامی، هنوز بسیاری از کشورهای اسلامی عرب زبان از معیارهای عملی آن فاصله بسیاری دارند و همین مسئله به بهانه‌ای برای تهاجم داعیه‌داران حقوق بشر خود ساخته غربی به حقوق بشر اسلامی تبدیل شده است.

 

امینی بیان کرد: شورای امنیت سازمان ملل نیز با مستمسک قراردادن حقوق بشر، ایران را به نقض آن متهم کرده و قطعنامه‌هایی را علیه کشورمان اجرایی کرده است.

 

این کارشناس علوم دینی گفت: تعریف جمهوری اسلامی ایران از حقوق بشر متکی است بر تعالیم قرآن و از این جهت آنچه غرب در لوای حقوق بشر از ایران می‌خواهد، رفتاری در ضدیت با دین مبین اسلام است.

 

وی متذکر شد: رفتار مسئولین نظام در مدت بعد از انقلاب اسلامی به خوبی پایبندی ایران به اصول قرآنی که همانا خواست مردم عزیز کشور است را اثبات کرده است.

 

** نکته آخر

اولین و نخستین پایه و اساس پیمان حقوق بشر سازمان ملل، پرداختن به ابعاد مادی و پرهیز از جنبه‌های معنوی انسان است در شرایطی که طبق آموزه‌های اسلام، ارزش ذاتی و کرامت انسان بسیار بالاتر و وسیع‌تر از جنبه‌های صرف مادی بوده و بر این اساس حقوقی که بر پایه تعالیم الهی تدوین نشده باشند، اساساً ناقص و ناقض حقوق بشر می‌باشند.

 

فارغ از این مسئله، تفاوت‌های فرهنگی، دینی و جهان بینی میان کشورها، عدم جهان شمول‌بودن قوانین بشری را نیز به اثبات رسانده و اعلامیه خود ساخته حقوق بشر سازمان ملل نیز از این قاعده مستثنی نیست.

اخبار مرتبط با این خبر

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

ارسال نظر

جدیدترین خبرها

آپــارات

یادداشت ویژه

هیئت های نوشهر

بازی های بومی و محلی نوشهر