2003

براساس آمار گمرک در چهار ماهه نخست سال جاری کشور چین در صدر بازار‌های هدف صادرات کالا از ایران قرار گرفته است.

 به گزارش نوشهر آنلاین، در چهار ماهه نخست سال جاری حدود ۳۷ میلیون و ۶۳۶ هزار تن کالا به ارزش ۱۳ میلیارد و ۴۵۸ میلیون و ۸۴۸ هزار دلار از ایران به کشور‌های مختلف جهان صادر شده است.

لازم به ذکر است که این میزان صادرات از نظر وزنی ۱۱.۴۹ درصد و از لحاظ ارزشی ۹.۵۴ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۵را نشان می‌دهد.

در میان کشور‌های هدف صادرات ایران، چین بزرگترین مشتری صادراتی ایران بوده است که در ۴ ماهه نخست سال جاری ۱۰ میلیون و ۳۳۹ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۸۴۱ میلیون وارد این کشور شده است.

همچنین از نظر وزنی ۲۷.۴۷ درصد و از نظر ارزش ۲۱.۱۱ درصد از مجموع صادرات کشور مربوط به این کشور می‌شود.

پس از چین، عراق دومین مشتری صادراتی ایران بوده است که در مدت ذکر شده بالغ بر ۴ میلیون و ۱۳۴ هزار تن کالا به این کشور صادر شده است که درامد ارزی ۲ میلیارد و ۵۲ میلیون دلاری را نصیب کشور کرده است که از نظر وزنی صادرات به این کشور ۱۰.۹۹ درصد از کل صادرات کشور را در بر گرفته و ارزش صادرات به عراق ۱۵.۲۵ درصد بوده است.

در میان کشور‌های هدف صادرات، امارات متحده عربی سومین وارد کننده بزرگ کالا از ایران بوده است که در مدت ذکر شده ۵ میلیون و ۹۵۸ هزار تن واردات از ایران داشته که از نظر ارزشی این واردات بالغ بر ۲ میلیارد و ۳۷ میلیون دلار بوده است.

لازم به ذکر است که میزان صادرات در ۴ ماهه نخست سال جاری به امارات متحده عربی از نظر وزنی ۱۵.۸۳ درصد و از نظر ارزش ۱۵.۱۴ درصد بوده است.

چهارمین بازار هدف صادرات ایران جمهوری کره بوده است که در چهار ماهه نخست سال جاری ۳ میلیون و ۳۴۸ هزار تن کالا از ایران خریداری کرده است که ارزش این صادرات بالغ بر یک میلیارد و ۳۹۹ میلیون و ۷۰۱ هزار دلار بوده است.

در این میان کشور هند پنجمین بازار هدف صادرات ایران بوده که در چهار ماهه نخست سال جاری با خرید سه میلیون و ۴۰۵ هزار تن کالا از ایران، درآمد ۹۲۵ میلیون و ۶۴۵ هزار دلاری نصیب کشور کرده است که از لحاظ وزنی ۹.۰۵ درصد و از لحاظ ارزشی ۶.۸۸ درصد از ارزش کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.

بعد از این پنج کشور، افغانستان، ترکیه، پاکستان، تایلند، تایوان، عمان، ژاپن، ترکمنستان، اندونزی و ایتالیا به ترتیب در رده‌های ششم تا پانزدهم هدف صادرات در چهار ماهه نخست سال جاری بوده اند که مجموع ۱، ۵ کشور ذکر شده بالغ بر ۸۸.۶۰ درصد وزن صادرات و ۸۸.۶۲ درصد از ارزش صادرات ایران را به خود اختصاص داده اند.

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر