2003

آمریکا و عربستان بعد از پیروزی محور مقاومت در سرکوب تروریست‌ها در شرق لبنان به دنبال ایجاد شکاف بین بغداد و بیروت هستند.

به گزارش نوشهر آنلاین، واشنگتن و ریاض بعد از پیروزی محور مقاومت در ارتفاعات عرسال بر داعش زمان زیادی را برای آغاز حمله ضد مقاومت منتظر نمانند. غافلگیری در این ماجرا این بود که تلاش‌های دو پایتخت از بیروت شروع نشد، بلکه این تلاش‌ها از عراق آغاز شد و برخی جریان‌های سیاسی انتقادات مستقیمی ضد حزب‌الله و سید حسن نصرالله دبیر کل این حزب مطرح کردند.

تلاش فراوان تصمیم‌گیری‌های آمریکا طی دو روز گذشته در خط بیروت  تا بغداد برای از بین بردن تأثیرات ایجاد ارتباط بین نیروهای مقاومت در برابر تروریست‌ها در دو طرف نوار مرزی لبنان و سوریه کاملاً مشخص است. این در حالی بود که واشنگتن با این ارتباط مخالف بود و تلاش کرده باقیمانده گروه های مسلح را به سمت اراضی بیابانی سوریه به ویژه شهر البوکمال در حومه شرقی دیر الزور بکشاند.

مجادلات سیاسی در بیروت در قبال " پیروزی دوم" عادی شده و دیگر کسی نسبت به آن توجهی نمی‌کند، اما اتفاقاتی که در بغداد افتاد، اتفاق سنگینی بود و نشان دهنده پیام‌های عربستان و آمریکا بود.

در همین رابطه حیدر العبادی نخست وزیر عراق دو روز پیش انتقاداتی را متوجه حزب‌الله کرده و ابراز عقیده کرد که "معاهده کوچاندن" [انتقال تروریست‌های داعش از شرق لبنان به شهر البوکمال در دیرالزور] عراق را تهدید می کند. این اظهارات بلافاصله این موضوع را در بین برخی تداعی کرد که فتنه انگیزی در داخل شیعیان عراق که عربستان و محافل آمریکایی سه سال قبل و پس از گسترش داعش در این کشور آن را متوقف کرده بودند ، بار دیگر آغاز شده است. این در حالی است که آمریکایی‌ها قبل از آغاز فعالیت‌های تهران و متحدانش ، کمک به بغداد در روند مقابله با داعش را رد می کردند و شروطی داخلی و منطقه ای برای آن قرار داده بودند.

بعد از موضع‌گیری غافلگیر کننده العبادی ضد محور مقاومت، واشنگتن نیز حملات خود را برای تحت‌الشعاع قرار دادن این پیروزی در عرصه میدانی ادامه دارد. به این مناسبت هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی دو شب پیش مسیر اتوبوس‌هایی که در چارچوب تبادل اسرا، عناصر داعش و خانواده‌های آنها را به سمت البوکمال در شرقی سوریه منتقل می‌کردند را موشک باران کرد. این خبر در رسانه‌ها مسکوت ماند تا اینکه ریان دیلون سخن‌گوی رسمی ائتلاف آمریکایی از آن پرده برداشت و گفت: ما در چارچوب جلوگیری از پیشروی کاروان مذکور به سمت شرق، شکافی را در مسیر ایجاد کنیم و یک پل کوچک را تخریب کردیم. منابع مطلع نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و گفتند که آمریکایی ها از طریق این حمله می خواهند خود را حامی ملت عراق نشان دهند، این اقدامات برای فتنه‌انگیزی بین ملت عراق و محور مقاومت دنبال می‌شود.

آمریکا نمی‌خواهد یک پیروزی مجانی را به محور مقاومت بدهد، به ویژه در شرایطی که این پیروزی در تقویت ارتباط جغرافیایی از بیروت و دمشق و بغداد تا تهران تأثیرگذار خواهد بود. واشنگتن از طریق برخی ابزارهای مجازی خود به دنبال تخریب فضای موجود بر آمده و ارتش الکترونیک عراق نیز طبعا در این زمینه نقش خود را ایفا می‌کند.

به همین علت است که تیغ تیز انتقادات در سایت های اجتماعی تقریباً هم‌زمان با کنفرانس مطبوعاتی حیدر العبادی در عراق به راه افتاد. برخی شخصیت‌های جریان مدنی عراق که از سوی واشنگتن حمایت می‌شوند به همراه نظریه‌پردازان نزدیک به سفارت آمریکا در بغداد و بخشی از هواداران جریان صدر این هجمه را آغاز کردند. فارغ از نحوه این هجمه اینترنتی، برخی منابع رهبری نزدیک به جریان صدر به الاخبار اعلام کردند که ارتش الکترونیکی وابسته به این جریان دستور حمله به حزب الله و دبیرکل آن را دریافت کرده و به دنبال در پیش گرفتن لحنی تند بر ضد وی بر آمده اند.

منابع عراقی به این موضوع اشاره می‌کنند که برخی نخبگان سیاسی در این کشور روند مذکور را فرصت مناسبی برای نزدیکی جستن به عربستان به بهانه بهبود اقتصاد عراق می‌دانند. سفارت عربستان در بغداد نیز طی روزهای اخیر مواضع خصمانه  ضد حزب‌الله و دبیر کل آن صادر کرده است. این منابع بعید ندانستند که طی روزهای اخیر تظاهراتی ضد مقاومت لبنان در بغداد برپا شود.

واشنگتن و ریاض طرح ‌های خود را این راستا دنبال می‌کند. در اطراف دو شهر البوکمال سوریه و القائم عراق نیروهای الحشد الشعبی در غرب استان های نینوا  و الانبار حضور دارند، یکی از رهبران برجسته این نیروها اظهارات العبادی را رد کرده و گفت که بیانات سید حسن نصرالله را می پذیرد. وی در گفت‌وگو با روزنامه الاخبار تأکید کرد که تعداد داعشی هایی که به این منطقه انتقال داده می‌شوند ، نمی‌توانند خطری واقعی را ایجاد کنند و شهر البوکمال از مناطق مرزی امن دور است.

مواضع العبادی نشان دهنده فشارهای آمریکا است. این را تعدادی از منابع سیاسی عراق مطرح می‌کنند. برخی شخصیت‌های عراقی نسبت به کشیده شدن نخست وزیر عراق به سمت جنگ الکترونیک ضد حزب الله و شخص سید حسن نصرالله ابراز تأسف  می کنند و معتقدند موج سواری وی بر رویکرد همگرایی میان دو طرف به معنی حرکت در پازل آمریکایی ها است.

نوری مالکی رئیس ائتلاف دولت قانون در عراق تحولات اخیر را فرصتی برای دفاع از محور مقاومت و دیدگاه‌های آن دانسته و با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که انتقال تعدادی از عناصر داعش به دیر الزور بخشی از استراتژی میدانی است. وی توضیح داد که هر طرحی شرایط و ابزارهای خاص خود را دارد که به دنبال تحقق پیروزی است. معاون رئیس‌جمهور عراق و نخست وزیر سابق این کشور حمله برنامه‌ریزی شده ضد سید حسن نصرالله و حزب الله  را ناشی از جهل و کینه‌ها پیروی از افکار عمومی متخاصم ارزیابی کرد و گفت تصمیمی که حزب‌الله اتخاذ کرد، تصمیم درستی بود و صحبت از دیر الزور و البوکمال یک موضوع سوری است و ارتباطی به عراق ندارد.

اخبار مرتبط با این خبر

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

ارسال نظر

جدیدترین خبرها

آپــارات

یادداشت ویژه

یادداشت

پرده‌برداری ترامپ از ماهیت آمریکا

اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل و مواضعی که وی نسبت به مسائل منطقه و جمهوری اسلامی ایران گرفت بیش از هرچیز چهره واقعی سیاست آمریکا در قبال مسائل مهم جهانی و منطقه‌ای و کشورهای مستقل چون ایران را نشان داد.یادداشت / مهدی محمدی

چنین وضعیتی برای ایران قابل تحمل نیست

این پرسش مهمی است که چرا ترامپ با خود تصور کرده می‌تواند چنین بازی خطرناکی را در مقابل ایران کلید بزند و انتظار نتیجه هم داشته باشد.هیئت های نوشهر

بازی های بومی و محلی نوشهر