2003

مشتریان نفت و میعانات گازی ایران از ماه قبل آماده شرایط تحریم نفتی ایران می‌شوند و به نظر می‌رسد بخشی از این مشتریان قصد دارند در صورت تحریم نفتی ایران، نفت آمریکا را جایگزین کنند.

به گزارش نوشهر آنلاین، ایران در ماه سپتامبر (شهریور و مهر) توانست روزانه 2 میلیون و 650 هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی را به مقاصد مختلف آسیایی و اروپایی صادر کند.

این درحالی است که تولید نفت ایران به حدود 3.9 میلیون بشکه در روز رسیده است اما اخیرا برخی از مسئولان صنعت نفت ایران اعلام کرده اند قصد دارند به صورت موقت تولید نفت را کاهش دهند.

هرچند علت این کاهش هنوز بیان نشده است اما ممکن است علت این کاهش تولید شرایط سیاسی حاکم بر بازار نفت باشد و اگر با وجود برجام تحریم های جدید از سوی آمریکا به ایران اعمال شود ممکن است این کاهش تولید برای سال‌های متمادی ادامه‌دار باشد.

از سوی دیگر باید گفت در حالی که برخی تحلیلگران نسبت به وضع تحریم‌های مجدد علیه ایران از سوی دولت آمریکا و دنباله‌روی جامعه بین‌المللی از این سیاست جدید احتمالی تردید دارند اما خریداران آسیایی نفت ایران شروع به بررسی طرح های اضطراری خرید نفت برای واردات خود در سال 2018 کرده‌اند.

برخی از این مشتریان نفتی رسما اعلام کرده‌اند در حال بررسی کاهش حجم قراردادهای خرید نفت از ایران هستند تا در صورتی که دولت آمریکا با وضع تحریم‌های جدید، دسترسی به نفت خام و میعانات ایران را محدود کرد، آمادگی شرایط جدید را داشته باشند.

همچنین برخی از مشتریان نفت و میعانات گازی ایران خواهان گنجاندن بندهای بیشتری در مورد وضعیت‌های فورس ماژور در قراردادهای خود با شرکت ملی نفت ایران شده‌اند.

برخی خریداران میعانات ایران در منطقه نیز در حال بررسی افزایش خرید تک‌محموله ‌ا هستند تا هم زمان با این که تعهدات خرید قراردادی از ایران را کاهش می دهند، انعطاف پذیری خود در خریدها را نیز حفظ کنند.

یک تاجر میعانات در یک شرکت پالایش و پتروشیمی کره‌ای در این باره گفته است: «من هیچ گونه اختلال قابل توجهی در عرضه برای سال آینده پیش‌بینی نمی‌کنم اما چنین وضعیت‌های نامشخصی می‌تواند به عنوان یک ابزار چانه زنی مناسب جهت پایین آوردن قیمت‌ها در قراردادهای سال 2018 مورد استفاده قرار گیرد. من فکر می‌کنم خیلی از خریداران تقاضای تخفیف به دلیل ریسک معامله با ایران را مطرح خواهند کرد

تحلیلگران معتقدند بازار امروز نفت که با مازاد عرضه نفت خام آمریکا و دیگر انواع نفت خام مواجه است، در صورت وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران، همچون سال‌های گذشته تاثیر چندانی از کاهش عرضه نفت ایران نخواهد دید.

اما آنها اضافه کردند که برخی پالایشگاه‌ها که از نظر فنی برای پالایش نفت خام و میعانات ایران طراحی شده‌اند، ممکن است گزینه های محدودی برای جایگزین کردن با نفت ایران داشته باشند.

* نفت آمریکا جایگزین ایران می‌شود؟

در هفته‌های اخیر نفت آمریکا وارد بازارهای آسیایی شد و هند که پیش‌تر نفت ایران را خریداری می کرد و یکی از مشتریان بزرگ نفت ایران بود به دلیل مسائل ایجاد شده بر سر میدان گازی فرزادبی نفت آمریکا را جایگزین بخشی از واردات نفت ایران کرد.

این موضوع به این تصور دامن می‌زند که ظاهرا آمریکا قصد دارد در صورت اعمال تحریم نفتی علیه ایران خودش جای بازار نفت ایران را بگیرد تا با این کار مانع از افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی شود.

برخی از منابع صنعتی نفتی در پالایشگاه های آسیایی گفته‌اند در صورت محدود شدن واردات نفت ایران، بخشی از این خلاء در بازار آسیا ممکن است با نفت خام و میعانات آمریکا پر شود.

یک منبع صنعتی کره‌ای آگاه در این باره گفته است: از هم اکنون تعدادی از خریداران کره‌ای میعانات ایران به فکر خرید تعدادی محموله های میعانات از آمریکا افتاده اند.

وانگ پی، معاون بخش تحقیقات و استراتژی شرکت یونیپک چین در این باره گفت: «ما هنوز برنامه‌ای برای تغییر خرید نفت خود از ایران نداریم، اما به تدریج نفت خام بیشتری از آمریکا وارد خواهیم کرد و آن را با بخشی از نفت غیر رقابتی خاورمیانه جایگزین خواهیم نمود.»

قیمت پایین‌تر نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا نسبت به سایر شاخص‌های نفتی جهان از جمله شاخص دوبی و برنت امسال مهم‌ترین عامل در فراوانی حضور نفت خام آمریکا در بازار آسیا بوده است.

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر