2003

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه میلیاردها تومان رانت ناکارآمدی شرکت‌های فولاد مبارکه و ذوب‌آهن توسط شرکت‌های ذغالسنگ پرداخت می‌شود گفت: متاسفانه وزارت صنعت و معدن حریف قیمت‌گذاری ذوب آهن اصفهان نمی‌شود.

به گزارش نوشهر آنلاین، محمدرضا پورابراهیمی چهارشنبه شب در جلسه شورای معادن استان کرمان که با حضور جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در استانداری کرمان برگزار شد، اظهار‌ داشت: به وضعیت موجود معادن ذغالسنگ استان کرمان براساس بند 2 کمک شود.

وی با بیان اینکه صنعت ذغالسنگ در کشور متولی نداشته و هیچ برنامه‌ای هم ندارد تصریح کرد: در وزارت صنعت و معدن در مورد رسیدگی به صنعت ذغالسنگ کشور یک ضعف بزرگ وجود دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یک‌سال و نیم قبل در راور با حضور وزیر صنعت و معدن جلسه گذاشتیم و در آن جلسه اعلام کردیم که پهنه‌های معدنی بسیار زیادی در این منطقه وجود دارد که ظرفیت تولید دارد افزود: زمانی 15 هزار نفر در معادن ذغالسنگ کرمان کار می‌کردند اما امروز ظرفیت تولید ما به پایین ترین حد خود رسیده است.

وی با بیان اینکه معادن ذغالسنگ در بحث بیمه‌ای و قیمت‌گذاری مشکل دارند گفت: متاسفانه وزارت صنعت و معدن حریف قیمت‌گذاری ذوب آهن اصفهان نمی‌شود.

چرا قیمت جهانی ذغالسنگ مبنای محاسبه قیمت فروش ذغالسنگ نیست

پورابراهیمی با اشاره به اینکه امروز می‌توانستیم نزدیک 10 تا 20 هزار نفر در معادن ذغالسنگ به کار بگیریم گفت: به دلیل اینکه ذغالسنگ یک محصول انحصاری شده و ذوب آهن رانت تفاوت قیمت ذغالسنگ در استان کرمان را مصرف می‌کنند.

وی با بیان اینکه میلیاردها تومان رانت ناکارآمدی شرکت‌های فولاد مبارکه و ذوب‌آهن توسط شرکت‌های ذغالسنگ پرداخت می‌شود خاطر نشان کرد: ذغالسنگ ما با وضعیت اسفناکی اداره می‌شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بدهی حقوق دارند و مشکلات کارگران از مشکلات همیشگی مدیران ذغالسنگ استان کرمان است افزود: با وجود این همه مشکل و سختی کار در معادن، سود آن به شرکت‌های فولادی خارج از استان می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه این وضعیت قابل استمرار نیست و اگر شورای عالی معادن در این زمینه ورود پیدا نکند ما ورود پیدا می‌کنیم تاکید کرد: چرا قیمت جهانی ذغالسنگ مبنای محاسبه قیمت فروش ذغالسنگ نیست.

حقوق‌های نجومی کارگران ذغالسنگ که سه ماه به سه ماه پرداخت می‌شود

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه باید یک برنامه راهبردی ارائه شده و تکلیف شورای عالی معادن کشور در مورد راهبردهای وزارت صنعت برای حمایت از صنعت ذغال کشور اعلام شود گفت: ذغالسنگ تنها مربوط به استان کرمان نیست و چندین استان درگیر این موضوع هستند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای عالی معدن باید به صنعت ذغال کشور کمک کند افزود: یکی از این کمک‌ها اصلاح قیمت ذغال است و قیمت‌گذاری واقعی ذغالسنگ یکی از مهمترین عوامل و یک تحول عظیم در این صنعت است تا به کارگران صنعت ذغالسنگ جفا نشود.

وی با بیان اینکه از کارگران ذغالسنگ، مظلوم‌تر نداریم گفت: مسئولان یک روز از این معادن ذغالسنگ بازدید کنند و ببینند با حقوق حدود یک میلیون و 200 هزار تومان که سه ماه به سه ماه هم پرداخت می‌شود چگونه می‌توان زندگی کرد.

پورابراهیمی با انتقاد از اینکه چرا همیشه مسئولانی که به کرمان سفر می‌کنند  از شرکت گلگهر بازدید می‌کنند گفت: چرا مسئولان به معادن ذغالسنگ در راور سر نمی‌زنند تا عمق فاجعه و مظلومیت را ببینند.

گردش مالی شرکت‌های مس باید به داخل استان بیاید

وی با بیان اینکه وضعیت ما در تولید مس نیز اسفبار است افزود: شرکت ملی مس که می‌بایست تولید آن به دو برابر رسیده باشد نسبت به سال‌های 90 و 91 حدود 30 تا 40 درصد پایین‌ترآمده است این وضعیت اصلا قابل قبول نیست و اگر کسی امکان توسعه و تولید ندارد برود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ماده 43 قانون اساسی تکلیف شرکت‌های معدنی که در استان کرمان فعالیت می‌کنند مشخص شده است گفت: باید حساب‌های مالی این شرکت‌ها به داخل استان بیاید.

وی با اشاره به اینکه بعضی از شرکت‌ها دو حساب باز کردند و فقط زمانی که می‌خواهند حقوق پرداخت کنند یک مبلغ به حساب آنها واریز شده و 24 ساعت بعد هم خارج می‌شود تصریح کرد: گردش مالی و صورت‌ها مالی این شرکت‌ها در بورس مشخص است.

پورابراهیمی با بیان اینکه هم گلگهر و هم مس در بورس هستند گفت: اطلاعات ترازنامه آنها مبنای عملکرد گردش مالی آنها در بانک‌های کرمان است نه اینکه دو حساب باز کنند و بعد هم اینگونه اطلاعات دهند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر شرکت گلگهر و شرکت مس گردش مالی خود را به طور کامل به داخل استان بیاورد ما نیازی به هیچ تامین مالی در استان کرمان نداریم گفت: ما این وضعیت کنونی را قبول نداریم.

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر