2003

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران گفت: کاهش صادرات طلا و جواهرات از رقم ۷۵۰ میلیون دلار در سال ۹۰ به ۶۰ میلیون دلار در سال ۹۵ زنگ خطری است که باید بخش دولتی و خصوصی را برای احیای مجدد به تکاپو بیندازد.

به گزارش نوشهر آنلاین، میز کشوری توسعه صادرات طلا و جواهرات با حضور معاون سازمان توسعه صادرات ایران و جمعی از اعضای هیئت مدیره انجمن تولیدکننده و صادرکننده طلا و جواهرات استان‌ها در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران در این نشست اظهار داشت: کاهش صادرات طلا و جواهرات از رقم 750 میلیون دلار در سال 90 به 60 میلیون دلار در سال 95 زنگ خطری است که باید بخش دولتی و خصوصی را به تکاپو برای احیای مجدد  آن بیندازد.

محمدرضا مودودی افزود: اتاق بازرگانی، انجمن‌های تخصصی و تشکل‌های صادراتی باید در بخش طلا جدی‌تر و فعالانه وارد شوند تا از گردش هزار میلیارد دلاری این صنعت در جهان بخشی از آن به ایران تعلق پذیرد.

وی خواستار مطالعه دقیق رفتار کشورهای همسایه در زمینه طلا و جواهرات و توسعه این بخش شد و تصریح کرد: تشکیل میزهای تخصصی صادراتی در استان‌ها با هدف شناسایی چالش‌ها و ارائه راهکارهای اجرایی برای توسعه صادرات بخش‌های تخصصی است.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: نتایج و مصوبات نشست‌های تخصصی میزهای صادراتی به عنوان دستور جلسه شورای عالی صادرات کشور به شمار می‌آید.

وی حمل‌ونقل را یکی از چالش‌های صادرات طلا و جواهرات برشمرد و گفت: برندسازی تولیدات ایرانی در بازارهای هدف می‌تواند جلوی رقابت منفی و محصولات تقلبی را بگیرد.

میزهای تخصصی صادراتی سازمان توسعه تجارت به هر استان تفویض شده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در ادامه این نشست اظهار داشت: میزهای تخصصی صادراتی سازمان توسعه تجارت بر اساس مزیت هر استان به همان استان تفویض شده است.

اسرافیل احمدیه افزود: میز شیرینی‌جات سنتی، فرش ماشینی، نساجی، روغن صنعتی و  طلا و جواهرات  به استان اصفهان تفویض شده است تا با راهبری و ارائه راهکارهای اجرایی زمینه توسعه صادرات این بخش‌ها را فراهم سازند.

در استرداد مالیات بر ارزش افزوده طلای صادراتی کوچک‌ترین مشکلی وجود ندارد

مدیرکل مالیاتی استان اصفهان با بیان اینکه صادرکنندگان طلا و جواهر می‌توانند ظرف یک ماه از صادرات کالای خود مالیات بر ارزش افزوده پرداختی را دریافت کنند، تصریح کرد: در موضوع استرداد مالیات بر ارزش افزوده کوچک‌ترین مشکلی وجود ندارد و این در شرایطی است که تکالیف مالیاتی صادرکننده و تولیدکننده به درستی انجام شده باشد.

مراد امیری با بیان اینکه در راستای شفافیت اقتصادی صندوق‌های الکترونیکی فروش در کلیه واحدهای صنفی از سوی دولت نصب خواهد شد، گفت: واحدهای صنفی و تولیدی طلا و جواهرات چنان‌چه بر اساس ماده 132 قانون مالیات‌های مستقیم، اظهارنامه و دفاتر قانونی را به موقع ارائه کنند، می‌توانند از معافیت‌های مالیاتی استفاده کنند.

تدوین سند راهبردی توسعه صادرات طلا و جواهرات

رئیس کمیته فلزات و سنگ‌های گران‌بهای وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: سند راهبردی توسعه صادرات طلا، جواهرات و سنگ‌های قیمتی در دست تدوین است، در این سند پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها تولید و صادرات طلا و جواهرات همراه با استراتژی حضور در بازارهای هدف طراحی شده است.

روحانی‌نیا گفت: استفاده از دستگاه‌های مکانیزه برای عیارسنجی طلای صادراتی یکی از چالش‌های این بخش است که نیاز به حمایت  از واحدهای تولیدکننده مصنوعات طلا و واردکنندگان شمش دارد.

قیمت تمام شده مصنوعات طلا ایران در بازارهای جهانی بالا است

محسن طلا مینایی رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهرات استان اصفهان بیان کرد: انگیزه خریدار داخلی و خارجی به علت گران شدن قیمت مصنوعات داخلی در مقایسه با مصنوعات خارجی که مالیات بر ارزش افزوده ندارد، پایین می‌آید.

وی اظهار داشت: کاهش شدید اشتغال به علت کاهش تقاضا و پیامدهای منفی آن از قبیل سرخوردگی و خانه نشین شدن سرمایه‌گذار در امر تولید و صادرات که نهایتاً منجر به تعطیلی اکثر واحدهای تولیدی و کاهش شدید صادرات شده است.

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟



بازی های بومی و محلی نوشهر