2003

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اقتصاد مقاومتی موضوعی است که در اکثر کشورها سیاست گذاران، آن را در همه مباحث به ویژه اقتصادی دنبال می کنند و در واقع جزو اصول اساسی عقلایی فکر کردن است.

به گزارش نوشهر آنلاین، داوود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظها ر کرد: در فرآیند انجام یک کار ممکن است یک تکانه یا ضربه ای متوجه این فرآیند بشود و آن را از کار بیاندازد که در اینجا بحث تاب آوری و مقاومت مطرح می شود که این بحث فقط مربوط به اقتصاد نیست و در بخش ها و جنبه های دیگر نیز قابل بررسی است.

وی افزود:مقوله اقتصاد مقاومتی در چارچوب مدیریت ریسک است که این امر در حوزه بانکی، واحدهای تولیدی، حوزه سلامت و دیگر بخش ها وجود دارد با این تعریف که چگونه هریک از این حوزه ها را مقاوم کنیم که در برابر شوک ها و تکانه ها آسیب پذیر نباشند و به حرکت ادامه دهند.

دانش جعفری تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی موضوعی است که در اکثر کشورها سیاست گذاران، آن را در همه مباحث به ویژه اقتصادی دنبال می کنند و در واقع جزو اصول اساسی عقلایی فکر کردن است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: زمانی که کشور آمریکا در جنگ اعراب و اسرائیل مورد تحریم نفتی از طرف کشورهای عربی قرار گرفت که آثار آن تا سال 1995 در اقتصاد آمریکا ادامه داشت در واقع بعد از این قضیه آنها تصمیم گرفتند به سمت اقتصاد مقاومتی بروند.

وی ادامه داد:یکی از سیاست های آمریکا این بود که واردات شان را از اوپک کم بکنند و کشورهای غیراوپک را تقویت کنند مصرف نفت را کاهش دادند و موضوع انرژی های نو و مسئله ذخایر استراتژیک را در دنیا عنوان کردند که اگر زمانی کمبود عرضه رخ داد قیمت انرژی افزایش پیدا نکند .

دانش جعفری گفت: بعد از بحران اقتصادی جهانی در سال 2008 در واقع پرداختن به موضوع اقتصاد مقاومتی یا اقتصاد تاب آور بسیار گسترده شد و این امر تنها در اقتصاد کلان نیست و مربوط به سطوح خرد نیز می شود.

وی در خصوص پیش زمینه ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: دو نوع ضربه اقتصاد را دچار آسیب پذیری می کند یکی از قبل قابل پیش بینی است به عنوان مثال کشور ما هر چند سال یک بار با خشکسالی روبه رو می شود که در این خصوص می توانیم با برنامه ریزی و پیش بینی مسائل مربوط به حوزه منابع آبی در خصوص مصرف و هدررفت را مدیریت بکنیم و این موضوع را مرتفع کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درادامه گفت:مورد بعدی ضربه های ناگهانی است مانند دوران جنگ که به عنوان مثال ما با کمبود مواد غذایی و محصولات کشاورزی رو به رو بودیم در این خصوص نیز باید ذخایری داشته باشیم که کارکرد ما دچار آسیب نشود.

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر