2003

بارش برف از دیشب تا کنون باعث تعطیلی مدارس شده است و همزمان جاده‌ها و محورهای منتهی به تهران و استان البرز اوضاع نامناسبی دارند.

به گزارش نوشهرآنلاین، بالاخره پس از ماه‌ها از شروع فصل سرما شهرهای بزرگ کشور به خصوص در نیمه‌شمالی، غربی و مرکز شاهد بارش برف و کولاک بودند. براساس اعلام سازمان هواشناسی این برف قرار بود از صبح شنبه شروع به بارش کند اما از نخستین ساعات بعد از ظهر دیروز برف در ۸ استان آذربایجان غربی، کردستان، اردبیل، لرستان، کرمانشاه، قم، تهران، قزوین و زنجان شروع به باریدن گرفت.

شدت بارش‌ها به حدی بود که در ساعات پایانی دیشب مدارس شهرهای تهران، البرز و همدان تعطیل شدند و همچنین در تهران قرار شد ادارات با دو ساعت تاخیر شروع به کار کنند.

اوضاع نامناسب در جاده‌ها
اما اوضاع در جاده‌ها بحرانی‌است. دیشب تعداد زیادی از مسافران در محورهای استان‌البرز، قزوین، قم و تهران در جاده‌های بودند و نتوانستند خود را به مقصد برساند.
در همین رابطه مدیرکل مدیریت بحران استان البرز گفت: جاده کرج - چالوس شب گذشته مسدود شد و کسی در این محور گرفتار نیست.
مهدی مهرور گفت: همه در حال تلاش برای بازگشایی محورهای استان هستیم اما چون هم ترافیک سنگین است و هم با کمک دست و هل دادن ماشین این کار در حال انجام است، بازگشایی قدری زمان‌بر خواهد شد.
وی در پاسخ به اینکه آیا موردی از آسیب‌دیدگی اعم از سرمازدگی تاکنون گزارش شده است یا خیر، گفت: هنوز آماری از این موضوع وجود ندارد.
وی در خصوص علت بحرانی‌شدن وضعیت ترافیک پس از شروع بارش نیز اعلام کرد: یخ‌زدن جاده، لغزندگی و شیب تند اتوبان در برخی مناطق علت این وضعیت است. مدیرکل مدیریت بحران استان البرز در مورد اینکه آیا دستگاهی در این زمینه قصور داشته است یا خیر، اظهار کرد: این موضوع باید پس از حادثه ارزیابی و بررسی شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان البرز گفت: هنوز آمار دقیقی از آسیب‌دیدگان ناشی از برف و در راه ماندن مسافران عبوری از محورهای استان البرز وجود ندارد.
ناصر چرخساز گفت: هنوز آمار دقیقی از آسیب‌دیدگان ناشی از در راه ماندن مسافران عبوری از محورهای استان البرز وجود ندارد.


هشدار هواشناسی: بهمن در راه است!
علاوه بر این، سازمان هواشناسی اخطار داد، با توجه به کاهش شدید دما در نیمه شمالی کشور طی امشب و صبح روز دوشنبه یخ زدگی در معابر عمومی و جاده های بین شهری و احتمال ریزش بهمن به سبب انباشت برف در مناطق برفگیر جاده های کوهستانی پیش بینی می شود.
، در اخطاریه سازمان هواشناسی آمده است: به شهروندان گرامی توصیه می شود از سفر غیر ضروری خودداری کرده و در صورت لزوم از تجهیزات زمستانی و بخصوص زنجیر چرخ استفاده نمایند.
به دلیل کاهش شدید دما در غالب نقاط کشور و ماندگاری آن تا صبح چهارشتبه مدیریت در بهینه سوخت و انرژی بویژه مصرف گاز جهت اجتناب از افت فشار در شبکه گازرسانی توصبه می شود.
با توجه به افت دما به زیر صفر و عدم ذوب برف، بار برفی سنگین روی درختان موجب شکستن شاخه های آنها می شود. توصیه میشود در اسرع وقت شهرداریها و هموطنان عزیر با تکان دادن درختها انباشته از برف نسبت به سبک کردن بار روی آنها اقدام نمایند.

توصیه‌های اورژانس

اورژانس کشور به شهروندان برخی توصیه های لازم را برای کمتر شدن حوادث ناشی از برف را ارائه داد.
توصیه‌های اورژانس به شرح زیر است:
از تردد غیر ضرورری خوداری کنید.
با عنایت به ترافیک شدید و بسته بودن بعضی از معابر از باز بودن مسیر قبل از حرکت آگاهی کسب کنید
بیماران دارو های خود را قبل از تشدید بیماری مصرف نمایند
در صورت مشاهده آمبولانس یا پایگایهای اورژانس وضعیت جسمانی خود را به اطلاع عوامل اورژانس رسانیده و در صورت نامساعد بودن حتما به توصیه عوامل اورژانس به مراکز درمانی مراجعه کنند
خوردروها به زنجیر چرخ و وسایل گرمایشی ومواد غذایی مجهز و از میزان سوخت کافی اطمینان حاصل نمایند
در صورت مسدود بودن مسیر یا وقوع تصادف حتما مسیر تردد خودروهای امدادی را بازنگهدارید
افراد سالمند /کودکان /خانم‌های باردار و بیماران خاص در این شرایط آسیب پذیرتر هستند.
تا کنون اکثر مراجعات مربوط به بیماریهای‌های داخلی در راه ماندگان بوده و تاکنون فوتی مرتبط با برف و سرما زدگی گزارش نشده است.

جزییات برف‌روی در تهران
رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران جزئیات برف‌روبی شب گذشته تهران را تشریح کرد اما از مردم خواست حتی‌المقدور از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

امین عارف نیا  با اشاره به خدمات شهرداری تهران برای برف‌روبی گفت: از ساعت 20 شب گذشته 162 سایت برف‌روبی شهرداری تهران با تمام امکانات برای باز گشایی معابر و کمک به تسهیل رفت و آمد فعال بودند.

وی با بیان اینکه 1182 خودرو در سطح مناطق 22 گانه با پاشیدن شن و نمک تا امروز صبح فعال بودند تا معابر برای تردد ایمن مناسب شود، افزود: سه هزار و 500 مخزن شن نیز در معابر سطح شهر جانمایی شده که اگر احیانا شهروندان با مشکل تردد مواجه شدند و کارگران نیز در آن منطقه حضور نداشتند خودشان نسبت به ایمن‌سازی معابر اقدام کنند.

وی همچنین با بیان اینکه 2000 کارگر از شب گذشته مشغول برف‌روبی بوده‌اند گفت: همه شهرداران مناطق تهران شب گذشته در معابر حضور داشتند؛ اما مشکل عمده در جاده‌های مواصلاتی و اطراف تهران بوده است.

این مقام مسئول در شهردای تهران همچنین با بیان اینکه شب گذشته متروی تهران در خط 5 تا ساعت 3 بامداد مشغول به جابه‌جایی مسافران و در راه‌ماندگان بوده است گفت: حتی مترو نسبت به اسکان افراد در راه‌مانده هم اقدام کرده است.

وی در پایان از شهروندان درخواست کرد تا حد امکان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند و افزود : شهروندان تهرانی حواسشان به درختان باشد؛ زیرا درختان زیر بار برف مانده‌اند و احتمال شکستگی‌شان وجود دارد؛ از آنها می‌خواهیم با تکان دادن درختان آن‌ها را از زیر بار برف نجات دهند؛ هرچند که کارگران شهرداری هم مشغول این کار هستند.

شهردار تهران: کمک به شهرداری در تکاندن برف درختان

شهردار تهرانی در توئیتی از جوانان تهرانی خواست به ماموران شهرداری برای تکاندن برف درختان کمک کنند.

 شهردار تهرانی در توئیتی از جوانان تهرانی خواست در چند ساعت آینده و با گرم شدن هوا به ماموران شهرداری برای تکاندن درختان کمک کنند.

شهردار تهران پس از بارش برف سنگین در تهران در توئیتی نوشت: "از شهروندان خوب تهرانی بخصوص جوانان و دانش‌آموزان دبیرستانی دعوت میکنم از چند ساعت دیگر و با گرم تر شدن هوا، در کنار ماموران شهرداری به سبک‌تر شدن بار شاخه‌های درختان از برف به آرامی و دقت کمک کنند".

کلید واژه ها

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر