2003

در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دشمن تلاش فراوانی کرد تا انقلاب را همانند سایر انقلاب‌های جهان به انحراف بکشاند اما هوشیاری مردم و حضور در صحنه آنان، همواره نقشه دشمنان را نقش بر آب کرده است.

به گزارش نوشهر آنلاین ،تاریخ‌های مختلفی در تقویم هر کشور وجود دارد که برای مردم آن یادآور خاطراتی شیرین است. خاطراتی که هرگز فراموش نخواهند شد و باید به نسل جدید که در آن روزگار هنوز پا به عرصه حیات نگذاشته بودند نیز شناسانده شود.

در تاریخ معاصر ایران، دهه فجر متمایز از هر تاریخ دیگری است، چراکه این دهه سرآغاز طلوع اسلام و رهایی ملت ایران از چنگال ظلم و استبداد است.

حجت‌الاسلام محمداسماعیل قلی‌پور امام جمعه بابلسر طی گفت‌وگویی با تبریک فرا رسیدن ایام‌الله دهه فجر، اظهار کرد: بصیرت و دشمن‌شناسی مردم ایران از عوامل مهم پیروزی انقلاب اسلامی بود.

وی با بیان اینکه این عوامل دلیل استمرار انقلاب اسلامی ایران نیز بوده‌اند، افزود: باید دستاوردهای نظام در دهه فجر تشریح شود.

امام جمعه بابلسر این دهه را فرصت مغتنمی برای اثبات کارآمدی نظام دانست و تصریح کرد: دشمن به دنبال ناامید کردن مردم و نشان دادن ناکارآمدی نظام است.

قلی‌پور با تاکید بر اینکه خدمات نظام در دوران پس از انقلاب باید اطلاع‌رسانی شود، گفت: برای حفظ این نظام شهدای فراوانی دادیم که وظیفه همه ما ادامه دادن راه آنهاست.

دستاوردهای متعدد ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی

انقلاب ایران که با شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» به پیروزی رسید، نویدبخش دستاوردهای متعددی بود.

در حوزه سیاست داخلی، مهم‌ترین دستاورد فروپاشی نظامی سلطنتی 2 هزار و 500 ساله و استقرار نظام جمهوری اسلامی با موفقت 98 درصد مردم بود. در حوزه سیاست خارجی نیز، ایران با شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» از زیر سلطه قدرت‌های خارجی رها شد و با حفظ استقلال در عرصه بین‌الملل، مسیر پیشرفت را درپیش گرفت.

در حوزه اقتصاد، هرچند به واسطه تحریم‌های ناجوانمردانه غرب، مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد اما با وجود این، وضعیت اقتصادی مردم ایران با دوران پیش از انقلاب بسیار متفاوت است. پس از انقلاب نهادهای مختلفی برای زدودن فقر تشکیل شدند و هر یک از آنها نقشی موثر در محرومیت‌زدایی از شهرها و روستاهای کشور ایفا کردند.

در دوران قبل از انقلاب به علت نابودی صنعت کشاورزی، دولت تنها قادر بود غذای یک ماه مردم را در داخل تامین کند و برای سایر ماه‌ها نیازمند واردات از خارج بود. اما اکنون با توسعه صنعت کشاورزی و همچنین با وجود رشد 50 میلیون نفری جمعیت، غذای 10 ماه مردم ایران در داخل تامین می‌شود. مرگ و میر کودکان از 12 درصد به زیر 2 درصد کاهش یافته است و امید به زندگی در میان مردم ایران رشد 15 ساله داشته که این موارد نشان دهنده رشد نظام سلامت در کشور است.

پیشرفت‌های ایران در حوزه صنعت، برق، گاز، آب، ارتباطات، دستاوردهای علمی و پژوهشی و همچنین دفاعی و نظامی، غیرقابل قیاس با دوران قبل از انقلاب است. اگرچه احیای اسلام ناب محمدی(ص) و منزوی ساختن اسلام آمریکایی، ایجاد تحول روحی، معنوی و اخلاقی در مردم ایران، تربیت نیروهای مکتبی و مردمی نیز از دیگر دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است که باید در دهه فجر همه این موضوعات به صورت مفصل برای نسل جدید بازگو و تبیین شود.

قبل از انقلاب بی‌بند و باری در مازندران موج می‌زد

رضا حسن‌پور یکی از ساکنان قدیمی مازندران است که از دو دهه قبل از انقلاب در شهرستان بابلسر زندگی می‌کند.

وی در گفت‌وگویی با خبرنگار ما از تفاوت‌های قبل و بعد از انقلاب در مازندران گفت.

این شهروند مازندرانی با بیان اینکه با توجه به وجود دریا در مازندران، مهم‌ترین تفاوت قبل و بعد از انقلاب در حوزه فرهنگ بوده است، بیان کرد: قبل از انقلاب بی‌بند و باری در مازندران موج می‌زد.

حسن‌پور با اشاره به وجود کازینو در بابلسر، اظهار کرد: شرایط فرهنگی استان، مردم را به سمت فساد کشیده بود و این موضوع یک امر رایج در مازندران محسوب می‌شد.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب سواحل و حضور عریان زنان، افزود: این شرایط به‌گونه‌ای بود که خانواده‌های مذهبی نمی‌توانستند از موهبت دریا بهره‌مند شوند و ساحل مختص گروهی خاص شده بود.

این شهروند مازندرانی ادامه داد: اما شرایط بعد از انقلاب تغییر کرد و انقلاب اسلامی، پایانی بر بی بند و باری در مازندران بود.

حسن‌پور به تفاوت‌های دیگر مازندران در قبل و بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: مازندران وضعیت زیرساختی مناسبی نداشت و مردم به لحاظ معیشتی در شرایط خوبی زندگی نمی‌کردند.

وی با بیان اینکه عمده مردم استان در فقر زندگی می‌کردند، متذکر شد: متاسفانه جریانی در کشور شکل گرفته که با ایجاد شبهه بیان می‌کنند که شرایط اقتصادی قبل از انقلاب بهتر اکنون بوده است، حال آنکه بسیاری از کسانی که این مسائل را بیان می‌کنند اصلا سن‌شان به دوران قبل از انقلاب نمی‌رسد.

دهه فجر فرصتی مغتنم برای بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی

به گزارش نوشهر آنلاین ، در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دشمن تلاش فراوانی کرد تا انقلاب را همانند سایر انقلاب‌های جهان به انحراف بکشاند اما هوشیاری مردم و حضور در صحنه آنان، همواره نقشه دشمنان را نقش بر آب کرده است. دشمن هیچ‌گاه از تلاش خود در این زمینه دست نمی‌کشد و شبهات متعددی درباره نظام جمهوری اسلامی مطرح می‌کند. شبهاتی که اگر به آنان پاسخ داده نشود، شاید در آینده سبب دل‌زدگی نسل جدید از انقلاب اسلامی شود. بنابراین دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مغتنمی برای بازگو کردن دستاوردهای این انقلاب بزرگ و خنثی کردن توطئه‌های دشمنان است.

کلید واژه ها

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر