2003

یک پایگاه خبری اسرائیلی سرنگونی جنگنده اسرائیل از سوی پدافند هوایی سوریه را موجب سرخوردگی و ناامیدی دانست و آن را اتفاقی تاریخی و بسیار بزرگ برشمرد.

به گزارش نوشهر آنلاین، به نقل از پایگاه خبری العهد، پایگاه خبری «والا» اسرائیل با اشاره به سرنگونی جنگنده اف 16 از سوی پدافند هوایی سوریه، آن را رخداد تاریخی بسیار بزرگ برشمرده و به سرخوردگی و ناامیدی ناشی از آن در بین اسرائیلی ها اشاره کرد.

سرنگونی جنگنده اسرائیلی رخدادی بی سابقه در طول دهها سال اخیر

این منبع ادامه داد، نمی توان تصور کرد اگر دو خلبان این جنگنده در داخل خاک سوریه سقوط می کردند، چه می شد؟ اکنون باید تحقیق کرد تا معلوم شود آیا این جنگنده به طور مستقیم هدف قرار گرفت که در این صورت اتفاقی است که از دهها سال پیش سابقه نداشته است.

اکنون برتری ارتش سوریه خدشه دار شده است و این موضوع نیازمند تحقیقی عمیق است تا دلیل چنین وضعیتی روشن شود زیرا این جنگنده ها سامانه های بسیار پیشرفته ای دارند.

والا یادآور شد در پی سرنگونی این جنگنده، حضور گادی ایزنکوت رئیس ستاد ارتش در پایگاه نظامی کریا در تل آویو بیانگر خطر این حادثه و اهمیت آن است.

این پایگاه خبری همچنین با تاکید بر اینکه اسرائیل باید هرگونه تهدید علیه نیروی هوایی خود را از بین ببرد، افزود، آیا اسرائیل به تنهایی به مقابله با ایران، متحد روسیه اقدام خواهد کرد یا آمریکا نیز در این نبرد به آن ملحق خواهد شد؟

تاکید برخی مسئولان اسرائیلی بر لزوم آرام کردن اوضاع

در همین ارتباط رادیو اسرائیل به نقل از یکی از وزیران اسرائیلی اعلام کرد، منافع اسرائیل ایجاب می کند که اوضاع را آرام کند اما ادامه این وضعیت در گرو اقدمات طرف مقابل است.

از سوی دیگر گیلی کوهین خبرنگار بخش سیاسی شبکه تلویزیونی «کن» اعلام کرد، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از وزیران کابینه خواسته است به موضوع وضعیت در شمال اشاره ای نداشته و در این مورد صحبت نکنند که این بیانگر تلاش برای کاهش سقف تنش موجود است.

رانی دنیل کارشناس مسائل نظامی در شبکه دو تلویزیون اسرائیل نیز پاسخ ارتش سوریه را گزنده برشمرد و این سوال را مطرح کرد که آیا این حادثه بیانگر آغاز تشدید وضعیت در شمال است؟

وی تاکید کرد تمام رخدادها حاکی از این است که در آستانه مرحله متشنج تر قرار داریم که شامل درگیری هایی از این نوع خواهد بود و سرنگونی جنگنده اسرائیلی حادثه ای خطرناک است.

در این میان روزنامه یدیعوت آحارانوت نوشت: اسرائیل از روسیه درخواست کرده است فورا وارد عمل شده و مانع از تشدید وضعیت در شمال شود و پیام های مشابهی را نیز به آمریکا ارسال کرده است.

اما عاموس هرئیل کارشناس مسائل نظامی در روزنامه هاآرتص نیز نوشت: ما در آغاز جنگ در بلندی های جولان قرار داریم اما هر دو طرف در لبه پرتگاهی قرار دارند که لغزنده است.

بشار اسد از تهدید تا عمل

هاآرتص در یک تحلیل دیگر نوشت: بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از مرحله تهدید به مرحله اجرا منتقل شده است آن هم در حالی که مسئولان سوری بارها اخیرا در مورد واکنش به هرگونه تجاوز اسرائیل هشدار داده بودند و در این میان هدف قراردادن جنگنده اسرائیلی بیانگر اعتماد مسئولان دمشق است که در پی تسلط بر 80 درصد خاک این کشور حاصل شده است.

اخبار مرتبط با این خبر

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

ارسال نظر

جدیدترین خبرها

آپــارات

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟یادداشت/ به مناسبت هفته هلال احمر؛

هلال احمر، نسیم رحمت برای نیازمندان

محبت هلال احمر همچو نسیم ملایمی بر نیازمندان می‌وزد و واقعیتی است که همه به تحسین آن ‏می‌پردازند، شاید دستشان خالی باشد، به حقشان نرسند و بهترین ایام تعطیلات درگیر ‏کار باشند، اما مصمم و با انگیزه در انجام ماموریت‌های محوله به راه خود ادامه می‌دهند.‏هیئت های نوشهر

بازی های بومی و محلی نوشهر