2003

طبق تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداری کشور، خیابان‌ها و به‌طورکلی معابر و مسیرهای عمومی در محدوده هر شهر که مورداستفاده عموم است، ملک عمومی محسوب می‌شود اما با تدابیر شهرداری تنکابن، سبزی‌فروشان اطراف میدان امام خمینی(ره) تنکابن به کوچه طاهر تنکابنی منتقل و نقض آشکار حقوق شهروندی انجام شد اما در ادامه می‌بینیم که یک بانوی سبزی‌فروش چوب آن را می‌خورد.

به گزارش نوشهر آنلاین ، صبح چند روز قبل ویدئویی کوتاه از بانویی سبزی‌فروش، که با اشک و ناله از کارکنان سد معبر شهرداری تنکابن گلایه داشت، به دستمان رسید و تحت عنوان شهروند خبرنگار منتشر شد.

بانوی سبزی‌فروش خیابان طالقانی در این فیلم، با بیان اینکه 20 سال است از همسر بیمارش نگهداری می‌کند، گفت: حتی پول سبزی‌های ریخته شده در جوی توسط مأموران را نیز پرداخت نکرده بود که این اتفاق افتاد و روی آن‌ها لگد زدند.

دست‌به‌دست شدن این کلیپ در فضای مجازی موجی از انتقادات را نسبت به شهرداری و مأمورین سد معبر ایجاد کرد و در عصر همان روز، محمد زرودی شهردار تنکابن به همراه تعدادی از عوامل انضباط شهری از باب روشنگری، شخصاً در محل حاضر شدند و ضمن بیان توضیحاتی موضوع را از کسبه و شاهدان پرس‌وجو کردند.

اما نکاتی در فیلم‌های منتشرشده توسط کانال روابط عمومی ایشان وجود دارد:

1. چرا شهردار پیگیری این ماجرا را به همراه خبرنگاران مستقل و بی‌طرف این پایگاه خبری انجام نداد؟!

2. چرا فیلم دوم که توضیحات کامل‌تری را شامل می‌شد، بلافاصله از کانال حذف شد؟!

در هر دو فیلم شهردار ابتداء به‌صراحت به جانب‌داری از مأموران خود پرداخت و جواب مثبت از پرسش‌شوندگان دریافت کرد.

سد معبر به هر عملی اطلاق می‌شود که باعث انسداد معابر عمومی می‌شود به‌طوری‌که عبور و مرور از آن‌ها به‌طور دائم یا موقت غیرممکن یا دشوار شود.

امروزه پدیده ناهنجار سد معبر یکی از مشکلات لاینحل شهرداری‌ها محسوب می‌شود و هرروزه، افراد بسیاری با استفاده نامتعارف از معابر عمومی، مانع از اعمال حق عمومی می‌شوند که شهرداری و مأموران آن مکلف به رسیدگی و جلوگیری از انسداد معبر و رفع سد معبر هستند، اما انجام این تکلیف قانونی همواره با مشکلات زیادی روبرو بوده است و ما هرروز شاهد درگیری میان مأموران شهرداری و افراد متخلف هستیم؛ چراکه به نظر می‌رسد ضمانت اجرای کافی جهت ارتکاب این تخلف در قانون موجود نیست.

طبق تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداری ایران، خیابان‌ها و به‌طورکلی معابر و مسیر رودخانه‌ها و نهرها و مجاری فاضلاب شهرها و باغ‌ها و گورستان‌های عمومی و درخت‌های معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر که مورداستفاده عموم است، ملک عمومی محسوب و در مالکیت شهرداری است. درواقع شهرداری موظف است از معابر به‌عنوان یک ملک عمومی حفاظت کند و همواره آن را برای استفاده عموم آماده نگهداشته و از تجاوز اشخاص نسبت به آن‌ها جلوگیری نماید.

استفاده از معابر عمومی، میدان‌ها، پارک‌ها و باغ‌های عمومی حق طبیعی هر شهروند هست و هیچ‌کس نمی‌تواند مانع این استفاده مشروع شود. درواقع طبق اصل 40 قانون اساسی ایران هیچ‌کس نمی‌تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.

شهرداری موظف است باکسانی كه به ایجاد سد معبر اقدام می‌كنند، از طریق قانون برخورد نماید و پس از مرحله اول (هشدار شفاهی)، مأموران می‌توانند كلیه وسایلی را كه موجب سد معبر شده است، به‌محض مشاهده مجدد سد معبر، توقیف و به انبارهای اداره منتقل كنند.

به‌طورکلی همان‌طور که از مفاد تبصره یک ماده 55 قانون شهرداری برمی‌آید، شهرداری از طریق مأموران خود صرفاً مکلف به جلوگیری و رفع موانع موجود در معابر است و هیچ‌گونه ضمانت اجرایی برای جلوگیری از تکرار این‌گونه تخلفات وجود ندارد.

بهمن‌ماه 96 با تدابیر شهرداری تنکابن و جهت زیبایی نمای شهری برای استقبال از نوروز، سبزی‌فروشان اطراف میدان امام خمینی (ره) تنکابن به کوچه طاهر تنکابنی منتقل شدند درحالی‌که این خود نقض آشکار حقوق شهروندی در موضوع سد معبر از سوی متولی احقاق کننده آن به شمار می‌آید چراکه طبق گفت‌وگو با تعدادی از ساکنین و شاغلین در آن کوچه، آمدوشد فردی و یا با ماشین عملاً با دشواری صورت می‌گیرد.


در موضوع بانوی سبزی‌فروش خیابان طالقانی نیز، احتمالاً مأموران قصد فشار به او برای انتقال به مکان ذکرشده را داشتند که بقیه ماجرا از سوی شاهدان تعریفی متضاد پیدا کرد و یکی مأموران را با رفتاری مؤدبانه در مواجه با ناسزاگویی بانوی ساده سبزی‌فروش بیان و دیگری ریخته شدن ناگهانی سبزی‌ها به جوب را نتیجه کشمکش‌ها دانست.

به‌هر روی نه قصد نادیده گرفته شدن تلاش‌ها و زحمات مأموران سد معبر در میان است و نه نادیده انگاشتن برنامه‌ریزی‌های مثبت شهردار تنکابن، که به‌محض اطلاع خود را به محل رساند، بلکه مقصود آموزش برخورد درست و شایسته با بانوان و یا سایر اقشار زحمتکش کشاورز است که ماحصل کِشت خود را برای کسب رزق و روزی حلال به بازار می‌آورند.

از شهردار تنکابن انتظار است همچون جایگاه تعبیه‌شده برای کارگران، مکانی مناسب برای این قشر ضعیف از جامعه نیز در نظر بگیرد تا شاهد بی‌حرمتی و یا تعرض به آنان نباشیم.

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

آپــارات

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر