2003

کارشناس مسائل امنیتی منطقه گفت: تروریسم از سوی سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشورها تامین مالی می‌شود که کنترل بر ایدئولوژی افراطی را عملاً غیر ممکن کرده و تنها راه مبارزه با این ساختار در آسیای مرکزی و سایر کشورهای همسایه افغانستان، همکاری و تعاملات سازنده است.

«الیگ استولپوسکی» کارشناس مسائل امنیتی منطقه تهدیدات تروریستی برای منطقه را جدی دانست و همکاری کشورهای منطقه در این زمینه را امری اجتناب ناپذیر توصیف کرد.

وی گفت: از ابتدای سال 2000 در دنیا 72 هزار مورد اقدام تروریستی رسما به ثبت رسیده که جان 170 هزار نفر را گرفته و صدها هزار نفر نیز زخمی و معلول بر جای گذاشته است. امروز تروریسم به سلاحی تبدیل شده که از آن برخی از قدرت ها و کشورها در راه اندازی جنگ های داخلی و منازعات منطقه ای بهره برداری می‌کنند که تحولات سال های اخیر عراق، سوریه، افغانستان، یمن و غیره به این موضوع ارتباط دارد.

استولپوسکی تصریح کرد: تروریسم از سوی سرویس های اطلاعاتی برخی از کشورها و همچنین ساختارهای الیگارشی فراملی و سازمان های سیاسی شبکه ای به طور بسیار قوی تامین مالی می شود که کنترل بر ایدئولوژی افراطی را عملا غیر ممکن کرده است. استفاده از تروریسم علیه دولت «بشار اسد» در سوریه و تحت فشار قرار دادن انسانها در عراق، بحرین و یمن به طور مستقیم با این بحث مرتبط می باشد.

وی ادامه داد: شبه نظامیانی که در جنگ های سوریه، عراق، افغانستان و سایر نقاط به اصطلاح داغ حضور یافتند حتما چه خود و چه حامیان خارجی شان به فکر بهره برداری از تجربیات جنگی آنها در سایر مناطق مهم ژئوپلیتیک و ژئواقتصادی می باشند. در زمان حضور نظامی شوروی در افغانستان حمایت آمریکا از القاعده محدود به افغانستان بود ولی پس از خروج شوروی جنگجویان این سازمان در تحولات خونین مناطق مختلف دنیا و از جمله بالکان، قفقاز، آفریقا و آسیای مرکزی نقش بازی کردند.

به اعتقاد این کارشناس مسائل امنیتی منطقه، طی یک دهه اخیر داعش، القاعده را عملا از صحنه سیاسی خارج کرد که امروز علاوه بر سوریه و عراق، طرفداران این گروه تروریستی در لیبی، الجزایر، شبه جزیره سینا، یمن، عربستان سعودی، نیجریه، افغانستان، فیلیپین، اندونزی و همچنین اروپا، روسیه و سایر جمهوری های شوروی سابق حضور یافته اند. از سوی آنها نیز چندین اقدامات تروریستی صورت گرفته و از وقوع تعداد بالایی نیز جلوگیری به عمل آمده است.

استولپوسکی در بخش دیگری از این گفت‌وگو بیان کرد: در سال 2017 ائتلاف نظامی روسیه، ایران و سوریه موفق به شکست داعش شدند که قطعا نقطه عطفی در مبارزات بی پایان با تروریسم در سطح جهانی می باشد. اما در عین حال شکست داعش به معنای محو و نابودی قطعی این گروه تروریستی نمی باشد.

متاسفانه بر اثر تبلیغات گسترده ای که با استفاده از فضای مجازی و فن آوری های جدید به نفع داعش انجام شده است، هنوز هم هزاران نفر از جوانان به این گروه تروریستی به عنوان یک پروژه جذاب نگاه می کنند. بنابراین داعش از روش های جدید فعالیت در مناطق مختلف کار خواهد گرفت. به ویژه اینکه عده ای از بازیگران جهانی و منطقه ای با خروج کامل داعش از صحنه موافق نمی باشند. به این دلیل احتمالا در آینده نه چندان دور دلایلی از به کارگیری روش‌های جدید در فعالیت و اقدامات داعش در مناطق مختلف و از جمله در جمهوری های شوروی پیشین رسانه ای خواهد شد.

وی ادامه داد: در مدت اخیر از حضور داعش در افغانستان و از جمله ولایت های هم مرز با آسیای مرکزی زیاد گفته می شود. در حال حاضر در افغانستان جنگجویان داعش در مناطق شرقی و شمالی حضور یافته و متکی به اقوامی می باشند که همیشه میان آنها یک نوع رقابت و بی اعتمادی وجود داشته است (یعنی بین اقوام پشتون و غیر پشتون). بنابراین مکانیسم های که در امر بسیج و سازمان دهی شبه نظامیان در کشورهای خاورمیانه اثربخشی بالایی داشت، فعلا در افغانستان نتوانسته است به نتیجه مطلوب برسد.

کارشناس سیاسی منطقه ادامه داد: با این وجود احتمالا حامیان داعش و تروریسم بین المللی اقدام به اعزام جنگجویان با تجربه به افغانستان خواهند کرد تا حضور این گروه تروریستی به اصطلاح پررنگ تر شود. در این راستا روی اقوام غیر پشتون که عمدتا در مناطق هم مرز با آسیای مرکزی سکونت دارند، توجه زیادی صورت خواهد گرفت. بنابراین بروز «جزایر» داعشی و اردوگاه های آماده سازی تروریست ها در مناطق شمالی افغانستان بعید نخواهد بود، به ویژه اینکه در حال حاضر تعداد اعضا و طرفداران داعش در افغانستان بالای 5 هزار نفر برآورد می شود.

استولپوسکی اظهار داشت: حضور داعش در افغانستان اهداف مختلفی را دنبال می‌کند که مهم ترین آن اعمال فشارهای روزافزون علیه روسیه، چین، ایران و کشورهای آسیای مرکزی می باشد. در چنین شرایطی تشدید همکاری های امنیتی کشورهای منطقه و همسایه های افغانستان می‌تواند مانع نفوذ تروریسم به آسیای مرکزی و فراتر از آن شود.

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر

معرفی بازی‌های بومی شهرستان نوشهر؛

بازی آغوزکا

در مازندران بازی‌های متنوعی با گردو انجام می‌شود که از آن می‌توان به اَتا بَزِن همه ره بَیر و چونه‌کا آغوز نام برد که در کجور رواج دارد.