2003

سمرقندی از داشته ها و نداشته ها می گوید؛با بستن بریدگی کمربندی و انتقال آن به زیرگذر کردیکلا مسافت زیادی به ما تحمیل شده و مشکلی به نام مسافت جود دارد، هر چقدر هم امکانات خوب داشته باشیم اگر بخواهیم به حادثه ای بعد از سیسنگان برسیم حدود چهل دقیقه زمان لازم است.

در گفتگوی اختصاصی نوشهرآنلاین با سمرقندی رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شهرستان نوشهر،سمرقندی از داشته ها و نداشته ها می گوید براساس استاندارد شهرهای با جمعیت کمتر از چهل و پنج هزار نفر ملزم به داشتن یک ایستگاه هستیم.

رئیس سازمان اتش نشانی و خدمات ایمنی نوشهر تاکید کرد: باید به دسترسی ها و شرایط شهر هم توجه شود درست است نوشهر حدود پنجاه هزار نفر ساکن محدوده ی شهری دارد، (حدفاصل هتل صحرا تا هتل کورش) اما از لحاظ دسترسی اگر حادثه ای در مرکز شهردر ساعات پیک ترافیک رخ دهد تا نیروهای آتشنشانی از کمربندی خود را از ترافیک عبور داده به محل حادثه برسانند زمان زیادی هدر می رود و زمان نقش بسیار مهمی در امر امداد ایفا می کند!

امیدوارانه اشاره می کند، البته پیشنهاد لزوم ایستگاه دوم را اعلام کرده ایم و اقداماتی از لحاظ جانمایی و مجوز اولیه صورت گرفته،شهردار و شورای شهر همکاری و موافقت خود را اعلام داشته اند و چشم انتظار زدن کلنگ احداث ایستگاه شماره دو هستیم.

* از گستردگی شهرستان می پرسیم و روستاهای اطراف که خدمات به آنها چگونه است؟

وی بیان کرد: آتشنشانی در شهرهای کوچک زیرمجموعه ای از شهرداری ها هستند و ملزم به ارائه ی خدمات در حیطه ی شهری و امکاناتی که برای ما در نظر گرفته شده براساس جمعیت همین محدوده است؛ در خصوص روستاها به برخی دهیاری ها خودروهایی تحویل شده است تا در صورت لزوم امداد رسانی داشته باشند؛ اما متاسفانه نیروی کاربلد و متخصص که بتواند با این خودروها کار کند در دهیاری ها نیستند و لزوم استخدام نیروهای متخصص آتشنشان برای دهیاری ها وجود دارد.
طبق قانون ما وظیفه نداریم خارج از محدوده شهری را پوشش دهیم اما به دلیل نبود امکانات و افراد متخصص هر مکان که لازم باشد امدادرسانی انجام می دهیم.


* از مشکلات حال حاضر آتشنشانی بگویید!

از مشکلاتی سخن می گوید که گویی هرگز هیچ مسئولی از آن مطلع نگشته،جمعیت مازاد و شناور نوشهر که در تعطیلات جمعیت نوشهر را به حدود دو برابر می رساند! جمعیتی که شامل ساکنین ویلاهای تفریحی و مسافران می گردد. که به واسطه ی آن امکانات آتشنشانی که برای پنجاه هزار نفر در نظر گرفته شده است کفاف جمعیت مازاد را نمی دهد.
مشکل دیگر کمبود نیروهای متخصص که از طریق آزمون استخدامی وارد این حرفه گردند! از آزمون استخدامی سالها پیش می گوید که تنها آزمون اصولی بوده و سختگیرانه بهترین ها را انتخاب و جذب نمودند.

وی تصریح کرد: علیرغم تجهیزات به روزی که به تازگی برای ایستگاه تهیه کردیم نیروهای متخصص که بتوانند با این دستگاه ها کار کنند نداریم. البته امسال قول جذب نیرو از طریق آزمون استخدامی داده شده است.
سمرقندی خاطرنشان کرد : مشکلی به نام مسافت جود دارد، هر چقدر هم امکانات خوب داشته باشیم اگر بخواهیم به حادثه ای بعد از سیسنگان برسیم حدود چهل دقیقه زمان لازم است و اضافه می کند ماشین های آتشنشانی موجود ویژه ی عملیات شهری طراحی شده اند و به علت نبود امکانات مجبور به استفاده در ماموریت های خارج از شهر هستند.


وی در پایان با اشاره به اینکه مشکل اساسی که چند مدتی ست گریبانگیرشان شده تقاضای همفکری و راهکار از مردم و مسئولین دارد، با بستن بریدگی کمربندی و انتقال آن به زیرگذر کردیکلا مسافت زیادی به ما تحمیل شده و زمان زیادی حدود پنج دقیقه طول می کشد تا ماشین آتشنشانی در لاین روبری مرکز آتشنشانی قرار گیرد، این برای ما که سعی می کنیم زمان آماده شدن و حرکت را به زیر دقیقه و به چند ثانیه برسانیم بسیار مشکل ساز است و امیدوارم با همفکری مردم و مسئولین به یک راه حل مناسب جهت رفع این مشکل اساسی برسیم.

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

آپــارات

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر