2003

شرکت شن و ماسه ی دشت نظیر آلاینده ی محیط زیست تعطیل شد.

کامبیز محسن سلطانی رئیس اداره محیط زیست نوشهر در گفتگوی اختصاصی با نوشهر آنلاین:
شرکت شن و ماسه ی دشت نظیر پرونده ی قدیمی دارد؛چندین سال است در استان پرونده دارد. این شرکت در اصل تنها به مدت دو سال صرفا بابت استفاده در پروژه آزادراه مجوز برداشت خشک داشت و از محیط زیست مجوز استقرار نداشت؛ یعنی حق استقرار دستگاه در محوطه نداشتند.

پیش از سال نود و چهار چندبار این شرکت پلمپ شد، متاسفانه صاحبان شرکت پلمپ را شکسته و مجدد مشغول به کار شدند. در سال نود و چهار با دستور مستقیم دادستان کل به اداره برق بابت قطع برق، اداره آب و قطع آب شرکت و محیط زیست به جهت پلمپ؛ این شرکت به مدت یک سال پلمپ شد.

سال نود و پنج فرماندار وقت نوشهر خودسرانه از طریق شورای تامین پلمپ را باز کردند؛ البته از طرف دادگاه استان پیگیر این موضوع شدند بابت بازکردن خودسرانه پلمپ و تخلف صورت گرفته که همچنان پیگیر این پرونده هستند.

وی افزود: پس از آن مجدد طرح شکایت داشتیم بابت ادامه ی فعالیت شرکت و همچنان آلوده سازی محیط زیست؛ که سال نود شش دادستان با برگزاری جلسه ای در بیست و هشتم دی ماه به شرکت تا بیست و هشتم اسفند همان سال مهلت فعالیت به شرط مجهز نمودن ماشین آلات به دستگاه آنلاین ثبت آلاینده ها دادند که متاسفانه هیچ اقدامی از سوی شرکت صورت نگرفت؛ همچنین دستور انتقال شرکت به پل ذغال داده شد، کلیه شرکت های شن و ماسه باید در پل ذغال مستقر شوند که صورت نگرفت.
اینبار دادستان کل شخصا حضور پیدا کردند و پس از بازدید نامه ای نوشتند که تا پایان آذر ماه امسال با رعایت مسائل زیست محیطی این شرکت می تواند به فعالیت خود ادامه دهد.
طی این مدت چند مرتبه به بازدید رفتیم که هربار متاسفانه شاهد تخلف و تخلیه ی رسوبات و نخاله شرکت به رودخانه و ایجاد آلودگی بودیم.

بابت این تخلفات به قاضی کجور طرح شکایت داشتیم، ایشان به دادستان نوشهر ارجاع دادند.
حدود دو هفته پیش دادستان از ما خواستند تا شکایت کنیم، ما لایحه شکایت تنظیم کردیم و حدود پنج روز پیش حکم به تعطیلی شرکت شن و ماسه ی دشت نظیر داده شد و شرکت پایین دشت نظیر تعطیل شد.
شایان ذکر است، متاسفانه منابع طبیعی بدون هماهنگی و اطلاع محیط زیست برای این شرکت مجوز معدن صادر کرده است اما طبق قانون مجوز استقرار ندارد و شرکت شن و ماسه بالای دشت نظیر مجوز معدن ندارد اما مجوز دوساله ی استقرار داشتند که مربوط به چند سال پیش می شود و بابت تخلفات آن شرکت نیز اقدامات لازم انجام شده و تا آخر این هفته آن شرکت نیز با دستور دادستان تعطیل خواهد شد.
انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر

معرفی بازی‌های بومی شهرستان نوشهر؛

بازی آغوزکا

در مازندران بازی‌های متنوعی با گردو انجام می‌شود که از آن می‌توان به اَتا بَزِن همه ره بَیر و چونه‌کا آغوز نام برد که در کجور رواج دارد.