2003
معرفی بازی‌های بومی شهرستان نوشهر؛

فندوق‌کا

فندوق‌کا یکی از بازی‌های بومی و محلی مازندران است که بیش‌تر در منطقه غرب رواج دارد و افراد در هر شرایط و سنی می‌توانند این بازی را انجام دهند.

به گزارش نوشهرآنلاین، افراد در هر شرایط و سنی می‌توانند این بازی را که در منطقه‌های غربی استان مازندران بیش‌تر رواج دارد انجام دهند.
 
 
 

فندوق‌کا

 

وسیله‌های بازی:

1- سینی چوبی ، مسی یا استیل.
2- تعدادی فندوق
 
زمان بازی:
 
زمان بازی به تعداد بازیکنان و فندوق‌ها بستگی دارد که معمولاً یک دور بازی انفرادی 2 - 5 دقیقه طول می‌کشد.
 
زمین بازی:
 
این بازی را می‌توان در اتاق یا سالن ورزشی انجام داد.
 

فندوق‌کا

 

 
روش بازی:
 
ابتدا دو نفر در کنار هم قرار می‌گیرند، فاصله این دو بازیکن باید به اندازه یک سینی به شعاع 60-40 سانتی‌متر باشد. سینی را به دیوار تکیه می‌دهند و طبق قرار یکی از بازیکنان بازی را آغاز می‌کند،
بازیکن یکی از فندوق‌هایی را که در دست دارد روی سینی قِل می‌دهد، نفر دوم باید طوری فندوق خود را سُر بدهد که با فندوق حریف برخورد کند و در صورت موفقیت عهرد و فندوق از آن وی می‌شود. سپس فندوق دیگری رها می‌کند و این بار نوبت حریف است که فندوق خود را بیندازد.
 
بازی به همین شکل ادامه پیدا می‌کند، اگر چند فندوق روی زمین باشد و بازیکن فقط به یکی ضربه بزند همان فندوق از آن وی می‌شود.
 
در پایان بازی وقتی که در دست هرکدام از آن‌ها فقط یک فندوق باشد، اگر یکی از آن دو بتواند یک بار به فندوق‌ها ضربه بزند، همه فندوق‌ها را از آن خود می‌کند.
 
داور بازی:
 
داور باید میزان شیب سینی و تعداد ضربه را بشمارد.
 
برگرفته از کتاب: فرهنگ بازی‌های بومی مازندران- نوشته: مرادعلی نعمتی

لینک کوتاه خبر:

نظرات مردمی

جدیدترین خبرها

یادداشت ویژه

جواد خسروی- کارشناس ارشد مسائل سیاسی

اقتصاد، چرا و چگونه ؟

اینکه در جمهوری اسلامی ایران طی‎ ‎یک دهه اخیر توسط رهبر انقلاب‎ ‎نام‌گذاری سال‌ها‎ ‎به شعار اقتصادی تعلق‌گرفته و در انقلابی که مبنای اساسی آن تحول فکری فرهنگی بر اساس ‏فرهنگ و آیین دین مبین اسلام است به اقتصاد این‌گونه پرداخته‌شده و می‌شود، این سؤال را ‏در ذهن برخی‌ها ایجاد می‌کند که اقتصاد چرا و چگونه؟بازی های بومی و محلی نوشهر

معرفی بازی‌های بومی شهرستان نوشهر؛

چاله‌کا

هر وقت که جوانان و بزرگترها فرصت داشته باشند این بازی انجام می‌شود ، حتی در فصل زمستان اگر زمین مناسب باشد هم می‌توان بازی کرد، معمولاً برای هر گروهی 15 دقیقه وقت لازم است.