نسخه چاپی
Noshahr News Agency
پایگاه اطلاع رسانی نوشهر آنلاین
نوشهر » بازی
نسخه چاپی
کد خبر : 28229
20-07-1394, 10:06
معرفی بازی‌های بومی شهرستان نوشهر؛
چاله‌کا

هر وقت که جوانان و بزرگترها فرصت داشته باشند این بازی انجام می‌شود ، حتی در فصل زمستان اگر زمین مناسب باشد هم می‌توان بازی کرد، معمولاً برای هر گروهی 15 دقیقه وقت لازم است.

 به گزارش نوشهرآنلاین، بازی چاله کا را هر وقت که جوانان و بزرگترها فرصت داشته باشند انجام می‌شود ، حتی در فصل زمستان اگر زمین مناسب باشد هم می‌توان بازی کرد.
 
اصطلاح‌ها:
 
چاله‌کا: بازی چاله‌ها، بازی در چاله.
 
وسیله‌های بازی:
 
وسیله خاصی نیاز ندارد.
 

چاله‌کا

 


زمان بازی:
 
هر وقت که جوانان و بزرگترها فرصت داشته باشند این بازی انجام می‌شود ، حتی در فصل زمستان اگر زمین مناسب باشد هم می‌توان بازی کرد، معمولاً برای هر گروهی 15 دقیقه وقت لازم است.
 
زمین بازی:
 
این بازی در زمین خاکی یا چمن به مساحت 9-12 متر انجام می‌شود ، دور تا دور زمین را با خاک - گچ - ذغال یا هر چیزی خط کشی می‌کنند و در چهار ضلع زمین چاله‌ای به اندازه کف پا ایجاد می‌کنند. چاله‌های این زمین تقریبا به عرض هشت و طول 30 سانتی متر و عمق چاله‌ها 3-5 سانتی‌متر است.  چاله‌های به گونه‌ای حفر می‌شود که پاشنه‌پا به سمت خط زمین بازی و پنجه داخل زمین قرار گیرد . یک چاله هم در مرکز زمین حفر می‌شود.
 

چاله‌کا

 

روش بازی:
 
چاله‌کا به دو روش انجام می‌شود.
 
روش اول:
 
بازیکنان به دو گروه تقسیم می‌شوند ، هر گروه پنج نفر بازی می‌کنند و یک داور دارد.
 
چهار نفر از یک گروه و یک نفر از یار رقیب رقابت می‌کنند . برای تصاحب چاله مرکزی ، افراد از مین بازی 40-50 متر فاصله می‌گیرند . با فرمان داور به سمت چاله‌ها به ویژه چاله مرکزی می‌دوند.
 
اگر یک نفر از چهار نفر به چاله مرکزی برسد و کف پایش را در چاله قرار بدهد کار رقیب دشوار می‌شود . اما اگر نماینده تیم مقابل بتواند چاله را تصاحب کند، گروهش آغاز کننده بازی خواهد بود. همچنین افراد گروهش از افراد تیم رقیب سواری می‌گیرند . کسی که چاله مرکزی را تصاحب کرده باید مراقب باشددر زمان جابجایی چهار رقیب بتواند خود را به یکی از چاله‌ها برساند تا گروهش برنده شود. برای جابجای در چاله‌ها بازیکنان با چشم و ابرو به هم اشاره می‌کنند و کاملا مراقب شخص میان‌دار هستند که مبادا هنگام جابجایی چاله را از دست بدهند.
 
 

چاله‌کا

 

روش دوم:
 
در این روش افراد در گروه‌های پنج نفره با 15 دقیقه زمان بازی می‌کنند، کسی که پایش در چاله مرکزی است ، سعی می‌کند در فرصتی مناسب یکی از چاله‌های چهارطرف زمین را از گروه مقابل بگیرد. اگر افراد گروه به راحتی جای خود را عوض کنند و بتوانند یار ذخیره را به میدان بیاورند و از چهار نفر یکی عوض شود میان‌دار و گروهش بازنده‌اند.
 
بنابراین باید گروهی را که به زمین می‌فرستد از چالاکی و زیرکی بالایی برخوردار باشند. در روش دوم این امکان وجود دارد که هنگام تعویض‌یار و آوردن ذخیره به میدان، بازیکن اصلی استراحت کند.
 
داور بازی:
 
از میان رقبا انتخاب می‌شود.
 
قاعده بازی:

1-    بازیکنان هنگام جابه‌جایی یاران حریف را با تنه به زمین نیندازند.
2-    موقع تصاحب چاله مرکزی رقبا به هم پشت پا نزنند.
3-    چاله‌دار پایش را از چاله نباید بیرون بگذارد.
 
 

چاله‌کا

 

جایزه بازی:
 
اغلب از بازنده‌ها سواری می‌گیرند.
 
 
برگرفته از کتاب: فرهنگ بازی‌های بومی مازندران- نوشته: مرادعلی نعمتی
 بازگشت

©2015 Noshahronline.ir. All Rights Reserved